Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicza Opolszczyzna sprzed ponad 40, 50 i 60 lat. Tak kobiety pracowały na roli, w ogrodnictwie czy przy hodowli zwierząt

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Zobacz piękniejszą twarz opolskiego rolnictwa sprzed lat.
Zobacz piękniejszą twarz opolskiego rolnictwa sprzed lat. Jerzy Grzegorzewicz
Zdjęcia pochodzą z archiwum "Nowej Trybuny Opolskiej". W latach 60. 70. i 80. wykonali je fotoreporterzy: Jerzy Grzegorzewicz oraz bracia - Tadeusz i Roman Kwaśniewscy. Większość fotografii jest podpisanych. Wiemy kto na nich jest, w którym miejscu zostały zrobione, przy jakiej okazji oraz kiedy. Zobaczcie kobiece twarz rolnictwa tamtych czasów!

Jak wynika z danych Eurostatu, prawie 30 procent gospodarstw rolnych w Polsce zarządzanych jest przez kobiety. Natomiast z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w rolnictwie pracuje 7,7 mln pań.

Kobiety z tej branży mają również swoje święto. Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich przypada na 15 października. Święto zostało ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2007 roku w celu podkreślenia ich kluczowej roli w rozwoju obszarów wiejskich, zabezpieczeniu potrzeb żywnościowych oraz ich walki z ubóstwem na świecie.

A panie na roli pracują od wieków. Pomagały swoim ojcom i mężom, a gdy ci szli np. na wojnę, brały gospodarstwa na swoje barki.

Dziś zapraszamy do obejrzenia archiwalnych fotografii pokazujących piękniejszą twarz opolskiego rolnictwa - pracę kobiet na roli, w ogrodnictwie czy przy hodowli zwierząt.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Nowej Trybuny Opolskiej. W latach 60., 70. i 80. wykonali je fotoreporterzy: Jerzy Grzegorzewicz oraz bracia - Tadeusz i Roman Kwaśniewscy.

Większość fotografii jest podpisanych. Wiemy kto na nich jest, w którym miejscu zostały zrobione, przy jakiej okazji oraz kiedy.

Na przykład na jednym ze zdjęć można zobaczyć, jak Maria Rojek karmi cielęta-trojaczki, które przyszły na świat 29 listopada 1971 roku w PGR Kombinat Rolny Skorogoszcz, Zakład Niewodniki, obiekt w Naroku. Urodziła je krowa Elza. Trojaczki u bydła zdarzają się niezmiernie rzadko i było to wówczas duże wydarzenie.

Przeglądając galerię można się też dowiedzieć, że Spółdzielnia Produkcyjna Markotów Duży w gminie Wołczyn w 1972 roku w czterech rzutach wyhodowała łącznie około 50 tys. kurcząt. Dochód z pierwszego rzutu wyniósł 105 tys. złotych. Nasz fotoreporter zatrzymał w kadrze brygadzistkę hodowli drobiu Genowefę Szumę podczas podawania karmy.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć pokazujących pracę kobiet w rolnictwie i ogrodnictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicza Opolszczyzna sprzed ponad 40, 50 i 60 lat. Tak kobiety pracowały na roli, w ogrodnictwie czy przy hodowli zwierząt - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto