Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie szara strefa w Polsce. Co czwarta transakcja sprzedaży poza ewidencją

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Skala szarej strefy gospodarczej w Polsce w ciągu ostatniego roku wzrosła.
Skala szarej strefy gospodarczej w Polsce w ciągu ostatniego roku wzrosła. 123RF
Wyraźnie wzrosła liczba transakcji sprzedaży towarów i usług, nie ewidencjonowanych w kasach fiskalnych. Transakcje bez paragonu oznaczają, że należny podatek nie trafia do kasy państwa.

Ministerstwo Finansów ujawniło dane statystyczne na temat ilości kontroli skarbowych w I półroczu tego roku, w porównani do tego samego okresu w roku 2021. Liczba kontroli jest podobna, ale znacznie wzrosła liczba ukaranych mandatem za nie wydanie kupującemu paragonu, czyli za ominięciem kasy fiskalnej, rejestrującej obroty firmy. To oznacza, że skala szarej strefy gospodarczej w Polsce w ciągu ostatniego roku wzrosła.

Płacąc za kupiony towar lub usługę Polacy często nie biorą paragonu i nie zwracają uwagi czy sprzedający go wydrukował. W pierwszym półroczu 2021 roku na ponad 15 tysięcy kontroli skarbowych w całej Polsce 21,8 procent zakończyło się mandatem za brak wystawionego paragonu. W pierwszej połowie tego roku kontroli rutynowych, w czasie których urzędnik skarbowy tylko obserwuje sprzedaż dla innych osób, było 11,2 tysiąca. 24,8 procent zakończyło się mandatem.

Jeszcze bardziej skuteczne były kontrole z procedurą tzw. nabycia sprawdzającego. W tym wypadku urzędnik skarbowy kupuje incognito i dopiero po transakcji wyciąga legitymację. Jeśli sprzedaż nie budzi wątpliwości, zwraca towar i tylko spisuje notatkę. Jeśli złapał sprzedającego na pominięciu paragonu, to pisze protokół i wystawia mandat. Prawie 26 procent z 3,2 tysiąca kontroli z nabyciem sprawdzającym (I połowa 2022) zakończyło się mandatem.

Wyniki kontroli na Opolszczyźnie odbiegają od średniej krajowej, ale wskazują na jeszcze większy wzrost odkrywanej u nas szarej strefy. Przed rokiem dotyczyła ona 2,5 procent transakcji, w tym roku już ponad 5 procent. Widać też trzykrotny wzrost aktywności urzędów skarbowych w tym zakresie.

- Opolska Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła w pierwszym półroczu ubiegłego roku 1 047 kontroli kas rejestrujących. Nałożono 26 mandatów karnych – informuje Agnieszka Jóźwin - Dalecka, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Opolu. - W pierwszym półroczu 2022 roku opolska Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła 2 910 kontroli kas rejestrujących. 94 kontroli przeprowadzono w formie nabycia sprawdzającego. Nałożono 163 mandaty karne.

Ministerstwo Finansów ujawniło swoje dane w odpowiedzi na interpelację grupy posłów, w tym nyskiego posła PO Rajmunda Millera. Posłowie zarzucali, że rząd chce pogrążyć branżę restauratorską, bo kontrole urzędów skarbowych mają tam masowy charakter.

- Kontrole są rutynowe i dotyczą wszystkich branż – odpowiedział na te zarzuty wiceminister Janusz Gojny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rośnie szara strefa w Polsce. Co czwarta transakcja sprzedaży poza ewidencją - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto