Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się 26. Seminarium Śląskie. Można je będzie śledzić w internecie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
26. Seminarium Śląskie rozpoczęte.
26. Seminarium Śląskie rozpoczęte.
„Polsko-niemieckie zmagania o Górny Śląsk” to temat przewodni tegorocznego XXVI Seminarium Śląskiego, które odbywa się od 26 do 29 października w formie hybrydowej. We wtorek stacjonarnie w Kamieniu Śl., od środy internecie.

Wykład inauguracyjny pt. „Górny Śląsk jako obszar konfliktu polsko-niemieckiego. Próba syntezy”, który otworzył XXVI Seminarium Śląskie wygłosił dr Bernard Linek z Instytutu Śląskiego w Opolu.

Omówił on m.in. potencjał głównych graczy w sporze o obszar plebiscytowy – państwa polskiego i Niemiec. Przybliżył także postaci miejscowych aktorów konfliktu – polityków i siły polityczne, które działały na Śląsku. Przypomniał chronologię wydarzeń sprzed stu lat i zanalizował, co było zwycięstwem, a co porażką każdej ze stron sporu. Podkreślił, że okres plebiscytu i powstań był czasem, gdy Górny Śląsk trafił na czołówki gazet na całym świecie, a dla Polski był to najważniejszy moment historii Śląska.

- W kontekście stulecia wydarzeń 1921 roku chcemy porozmawiać o plebiscycie i III powstaniu, ale także o powstaniach je poprzedzających i o będącym ich następstwem podziale Górnego Śląska – mówi Lucjan Dzumla, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, organizator seminarium. - Chcemy tamtą historię pokazać przede wszystkim z perspektywy regionu i skupić się na różnych niuansach, uwzględniając zarówno niemiecką, jak i polską perspektywę. Nie możemy zapominać, że tamte wydarzenia to był wielki spór między Polską a Niemcami o region, w którym dzisiaj mieszkamy.

Od środy do piątku – ze względu na pandemię – przebieg Seminarium Śląskiego można obserwować w internecie. Będzie ono transmitowane na Facebooku na profilu DWPN. Obrady będzie tam można odtworzyć także po ich zakończeniu.

- Na czwartek zaplanowano jeszcze jedno wydarzenie na żywo – podkreśla Lucjan Dzumla. - O 15.00 w Sali Orła Białego UMWO odbędzie się (także transmitowana) debata młodzieżowa pt. Czy trudna historia pozwala na budowanie przyszłości?
Moderatorem będzie dr hab. prof. UO Kamil Minkner, a uczestnikami młodzież reprezentująca Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, Uotwarty Ślůnsk i OdNowa.

We wtorek w południe odbyła się debata pt. „Most między Niemcami i Polską? Rola Śląska w stosunkach polsko-niemieckich 1921-2021”.

- Przez stulecia trwała tu tradycja regionu granicznego – podkreśla dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus, jedna z uczestniczek debaty. - Na Śląsk napływały różne kultury, tradycje, religie i języki. Wśród ludności regionu ukształtowała się naturalna otwartość na kontakty z innymi. Co zostało dodatkowo pogłębione przez ks. abpa Alfonsa Nossola. Nasz region jest więc predysponowany do funkcji pomostowej, a mniejszość niemiecka także jest takim pomostem. Także ludzie, którzy wyjechali do Niemiec utrzymują z nami kontakt i oni też ów pomost współtworzą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczęło się 26. Seminarium Śląskie. Można je będzie śledzić w internecie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto