Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd sprawdzi, czym ogrzewasz dom. Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowe prawo ma m.in. ułatwić gminom udział w programie „Stop Smog”.
Nowe prawo ma m.in. ułatwić gminom udział w programie „Stop Smog”. pxhere.com
Ogłoszono projekt zmian w przepisach, które zakładają m.in. stworzenie centralnej bazy informacji na temat źródeł ciepła, jakie mamy w domach i mieszkaniach.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie rządową bazą danych, w której zostaną zgromadzone istotne informacje na temat ogrzewania domów i mieszkań w Polsce. Jej powstanie zakłada ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji. Głównym celem proponowanych zmian w prawie jest ułatwienie realizacji programu „Stop Smog”.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – co się w niej znajdzie?

Projekt zmian w przepisach przygotowany został przez Ministerstwo Rozwoju i pełnomocnika premiera ds. programu „Czyste Powietrze”. Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska ma za zadanie zachęcić samorządy do udziału w programie „Stop Smog”. Na razie bowiem jego wyniki są niezadowalające, na co wskazują sami autorzy nowelizacji. Choć na realizację programu w latach 2019–2024 przewidziano 1,2 mld zł, jak dotąd w pełni skorzystały z niego tylko trzy gminy w kraju.

Jednym z nowych narzędzi, które mają pomóc w walce ze smogiem w Polsce, będzie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Zostaną w niej zewidencjonowane wszystkie źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW. W bazie znajdą się m.in. następujące informacje:

  • jakim źródłem ciepła ogrzewany jest dany budynek mieszkalny,
  • kiedy i jakie przeprowadzono w danym budynku kontrole związane z ogrzewaniem (np. kontrola przewodów kominowych),
  • jaka jest charakterystyka energetyczna budynku,
  • czy przyznano jakąś formę dofinansowania lub ulgi związanej z termomodernizacją (np. premia termomodernizacyjna, premia remontowa, dotacja na zakup i montaż OZE),
  • czy przyznano jakąś formę wsparcia finansowego ze środków publicznych (np. dodatek mieszkaniowy, dodatek energetyczny, zasiłek celowy na opał).

Dane zgromadzone w CEEB będą pochodzić z kilku źródeł, m.in. z kontroli przeprowadzanych przez uprawnione do tego osoby (np. kominiarze, straż miejska) oraz z już istniejących baz danych takich jak centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.
Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy w tym roku pomysł stworzenia centralnej bazy danych na temat urządzeń grzewczych. Na początku stycznia podobny pomysł przedstawili bowiem rządowi eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. Proponowali oni wprowadzenie obowiązku rejestracji źródeł ciepła analogicznego do obowiązku rejestracji samochodów.

[QUIZ] Czy wiesz, co cię truje? Sprawdź swoją wiedzę o smogu

„Stop Smog” z ułatwieniami dla gmin

Żeby zachęcić samorządy do udziału w programie „Stop Smog”, autorzy nowelizacji ustawy proponują szereg zmian w prawie, które mają uczynić program bardziej przystępnym. Nowe przepisy zakładają m.in. że aby móc wziąć udział w programie, gmina będzie odtąd mogła zgłosić chęć przeprowadzenia termomodernizacji zaledwie 1 proc. budynków jednorodzinnych na swoim terenie (dotąd było to 2 proc.).

Co więcej, gmina będzie mogła raz zignorować ten limit i poddać termomodernizacji nawet mniejszą liczbę obiektów, jeżeli w przeszłości przynajmniej raz uczestniczyła w programie (podpisując porozumienie). Wydłużono również czas realizacji porozumienia z 3 do 4 lat, jeżeli gmina chce poddać termomodernizacji więcej niż 2 proc. budynków na swoim obszarze.

Nowe przepisy umożliwią też gminom wykorzystanie środków z programu „Stop Smog” na przyłączanie budynków do sieci elektroenergetycznej oraz na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła na instalację OZE. Samorządy zyskają również możliwość prowadzenia działań termomodernizacyjnych w ramach programu w swoich zasobach mieszkaniowych, czyli m.in. w budynkach komunalnych.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd sprawdzi, czym ogrzewasz dom. Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto