Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RZGW zmodernizuje zbiornik w Przeczycach

Sauer
Po ponad 50 latach eksploatacji przeczycki zbiornik - miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców regionu, zostanie poddany remontowi, co wiąże się z koniecznym obniżeniem poziomu wody.

Zabezpiecza przed powodziami tereny położone w dolinie rzeki Przemszy, magazynuje wodę na wypadek jej niedoborów w czasie suszy, korzystają z niego wędkarze, wodniacy i turyści – zbiornik wodny Przeczyce, bo o nim właśnie mowa, po 53 latach eksploatacji zostanie zmodernizowany.

Zbiornik w Przeczycach, administrowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, oddano do użytku w 1963 r. Od tego czasu przechodził jedynie niezbędne prace remontowo-konserwacyjne. Ma powierzchnię bliską 5 km kwadratowym pojemność bez mała 21 mln sześciennych, co zapewnia rezerwę powodziową 10 mln metrów sześciennych. Jednak nadszarpnięte zębem czasu poszczególne elementy zbiornika nie pozwalały na pełne wykorzystanie jego możliwości retencyjnych.

Teraz ma się to zmienić. W ramach prac modernizacyjnych, które rozpoczną się w kwietniu br. i potrwają do wiosny 2017 r. wyremontowane zostaną m.in. ekran zapory, upusty denne, budynek wieży spustów, przelew powierzchniowy oraz inne elementy zbiornika.

- Kluczowym dla uzyskania pełnej zdolności piętrzenia zbiornika, a tym samym zminimalizowania ryzyka powodzi w dolinie rzeki Przemszy i zgromadzenie jej zapasu na wypadek suszy jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac w obrębie zapory przeczyckiego rezerwuaru. Konieczne jest m.in. ponowne wyprofilowanie płyt odwodnych zbiornika oraz remont spustów dennych. By możliwe było ich prawidłowe przeprowadzenie musimy obniżyć poziom zwierciadła wody w zbiorniku o 1,3 m (do rzędnej 285,7 m n.p.m) – zapowiada Stanisław Gruszczyński, Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach ds. Utrzymania Wód.

Niższy poziom zwierciadła wody będzie utrzymywany do zakończenia głównych prac modernizacyjnych, co nastąpi w marcu 2017 r. Taki stan rzeczy może wiązać się z niedogodnościami i być odczuwalny głównie w sezonie letnim.

Koszt realizacji zadania to ponad 15,6 mln zł. Całość realizowanych robót została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto