Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są nowe dane GUS dotyczące depopulacji Opolszczyzny. Z roku na rok jest nas coraz mniej. To tak, jakby zniknął powiat krapkowicki

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Jesteśmy najmniej licznym województwem w Polsce i wyludniamy się najszybciej w kraju. GUS ogłosił najnowsze dane demograficzne po Narodowym Spisie Powszechnym.

Województwo opolskie to najmniejszy region w Polsce. Prezes GUS poinformował, że 31 marca 2021 roku liczyło 954 133 mieszkańców, co policzyli rachmistrzowie Narodowego Spisu Powszechnego. W 2011 roku było nas milion i 15 tysięcy. W ciągu 10 lat od poprzedniego spisu powszechnego ubyło nam ponad 62 tysiące ludzi. To prawie tyle, ile liczy obecnie cały powiat krapkowicki. 6,1 procenta Opolan wypadło ze statystki: umarło albo wyjechało. W całej Polsce ubyło 476 tysięcy mieszkańców (1,2 procenta).

Gmina Dobrzeń Wielki jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem kurczącej się liczby ludności. Liczba mieszkańców spadła tam o jedną trzecią, ale to także efekt zabiegów administracyjnych, bowiem w 2017 roku cześć gminy włączono do Opola. Samo Opole w latach 2011 – 2021 powiększyło liczbę mieszkańców o prawie 5 tysięcy. I to nie jest dobrym wynikiem, bo z samej gminy Dobrzeń, razem ze zmianą granic, przeszło 4,8 tysiąca ludzi.

Mamy też sporo gmin z zaburzoną strukturą wiekową społeczeństwa, gdzie ponad 20 procent obywateli liczy 65 lat lub więcej. Tak jest na południu Opolszczyzny, w gminie Głuchołazy, Prudnik, Otmuchów, ale też w Polskiej Cerekwi, Reńskiej Wsi, Głubczycach, Branicach, Dylakach, Praszce czy Lasowicach Wielkich. Tu jednak nie jesteśmy krajowym rekordzistą bowiem najwięcej wyludniających się gmin leży wzdłuż „wschodniej ściany”. W województwie podlaskim prawie co druga gmina ma taki odsetek starych ludzi.

- Istotne starzenie się ludności jest naszym największym wyzwaniem – komentował na konferencji prasowej prezes GUS Dominik Rozkrut. – Są tym dotknięte całe województwa i one powinny być przedmiotem jakieś polityki, która przynajmniej zdiagnozuje, na czym polega problem.

Na Opolszczyźnie takie próby były już podejmowane. Urząd Marszałkowski prowadził program Specjalnej Strefy Demograficznej, Urząd Miasta Opole miał program „Opolska Rodzina”. Gmina Nysa – nyski bon wychowawczy. W 2021 roku kontrolował je NIK i stwierdził, że przyniosły poprawę życia mieszkańców, ale negatywnych trendów w demografii nie odwróciły.

W ogonie województw jesteśmy jeszcze pod jednym względem – przyrostu liczby mieszkań. Lata 2011 – 2021 to okres budowlanego boomu w Polsce, liczba mieszkań w kraju zwiększyła się o prawie 13 procent, a w niektórych regionach o 20 procent. Na Opolszczyźnie inwestycji budowlanych było zdecydowanie mniej, a liczba mieszkań zwiększyła się o 6 procent. Ciekawostką jest gmina Komprachcice, gdzie w ciągu 10 lat ubyło 14 procent mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Są nowe dane GUS dotyczące depopulacji Opolszczyzny. Z roku na rok jest nas coraz mniej. To tak, jakby zniknął powiat krapkowicki - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto