Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serwery PNT w Opolu zaangażowane do walki z koronawirusem

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Budynek wysokich technologii z nowoczesną serwerownią oddano w PNT do użytku w lutym 2019 roku.
Budynek wysokich technologii z nowoczesną serwerownią oddano w PNT do użytku w lutym 2019 roku. Piotr Guzik
Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do akcji Folding@home. Tym samym dokłada kolejną cegiełkę w walce z koronawirusem.

W ramach akcji Folding@home udostępniliśmy moce obliczeniowe naszych serwerów - informuje Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Folding@home - to cytując za Wikipedią - "projekt internetowy zorganizowany przez Stanford University w Stanach Zjednoczonych".

I dalej: "Ma na celu badanie procesów zwijania białek, koncentruje się na badaniu sposobu, w jaki cząsteczka białka składa się w przestrzeni. Jest to o tyle ważne, że od tego kształtu zależą funkcje, jakie może ona pełnić w organizmie".

"Na skutek nieprawidłowego złożenia się cząstki mogą powstawać białka wywołujące choroby, takie jak: CJD, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy też BSE, czyli „choroba szalonych krów”.

Udział w projekcie polega na łączeniu komputerów z całego świata Setki przez Internet z serwerami znajdującymi się na Uniwersytecie Stanforda, skąd pobierają dane do obliczeń i dokąd odsyłają wyniki.

Po wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zespół projektowy z amerykańskiego uniwersytetu ogłosił zamiar skoncentrowania się na białkach tego wirusa. "13 marca Nvidia wezwała udziału w projekcie graczy komputerowych i innych użytkowników komputerów. W efekcie w ciągu kilku dni zarejestrowało się ponad 400 tys. wolontariuszy udostępniających komputery o łącznej mocy obliczeniowej 474 petaFLOPS, a 25 marca moc ta przekroczyła 1 eksaFLOPS" - napisano w Wikipedii.

I dalej: "Ogólna wydajność systemu stała się większa niż łączna wydajność 103 najpotężniejszych superkomputerów na świecie (i około 10 razy większa niż najmocniejszego superkomputera Summit, a 30 marca kierownik projektu ogłosił, że aplikacja osiągnęła już milion instalacji. System miał ponad 356 tys. procesorów graficznych Nvidia, ponad 79 tys. procesorów graficznych AMD i ponad 593 tys. innych procesorów".

- W ciągu kilku dni od uruchomienia akcji na platformie zarejestrowało się już ponad milion wolontariuszy udostępniających komputery o łącznej mocy obliczeniowej około 2,5 exaFLOPS-ów, czyli tyle ile łącznie posiada 15 najmocniejszych superkomputerów świata - uzupełnia Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

I dodaje, że PNT w ramach swoim zasobów udostępnił do tego projektu procesory 80 vCPU x 2.30GHz oraz 100 GB pamięci RAM.

- Cel inicjatywy jest bardzo szczytny. Komputery pomagają w tworzeniu modeli predykcyjnych (prognozujących zagrożenie - red.) i poszerzaniu wiedzy na temat COVID-19 - wyjaśnia Michał Wojczyszyn. - Dzięki udostępnianym mocom obliczeniowym pomagamy m.in. w poznawaniu procesu fałdowania białka wirusa. Jest to kluczowy proces w jego namnażaniu.

PNT zaprasza wszystkich entuzjastów IT, którzy chcą dołączyć do akcji, aby wsparli parkowy zespół PNT Data Center: https://bit.ly/pnt-datacenter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto