Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen - Muzeum Wsi Opolskiej

red.
Barokowy ołtarz z przedstawieniem męczeństwa św. Katarzyny
Barokowy ołtarz z przedstawieniem męczeństwa św. Katarzyny János Posztós/Opolskie Centrum Informacji Turystycznej
Na dawnym poligonie w Bierkowicach, 6 km na zachód od centrum Opola swoje podwoje otworzyło w 1970 r. Muzeum Wsi Opolskiej. Tradycje architektury i kultury ludowej Śląska Opolskiego sięgają tutaj XVII wieku.

Zabytkowe chałupy, spichrze stodoły i wiatraki, przeniesione do Bierkowic z różnych zakątków Opolszczyzny, wpisują się w pejzaż malowany polami, ścieżkami i zielenią przydomowych ogrodów. Całość tworzy przyjazną turyście przestrzeń, sprzyjającą rodzinnym spacerom, podczas których łączyć można zwiedzanie z wypoczynkiem w plenerze. Jest wszak skansen jedynym w województwie muzeum na świeżym powietrzu. Na zwiedzenie zagród i budynków użyteczności publicznej warto zarezerwować sobie od. 1,5 do 2 godzin. Przewodników spotkamy przy zabytkowych obiektach.

Pierwszym budynkiem postawionym na 10-hektarowym terenie skansenu w 1967 r. był mały spichlerz pochodzący ze wsi Sternalice w powiecie oleskim. Dziś zabytkowych budynków jest tutaj ponad 50. Większość z nich tworzy zagrody reprezentujące zarówno warstwy społeczno-ekonomiczne wsi, jak i subregiony Opolszczyzny. Przy wejściu podziwiać możemy więc architekturę wiejską z terenów lewobrzeżnych (południowych), po środku - z powiatu opolskiego, a od strony północnej - z obszarów prawobrzeżnych Śląska Opolskiego. W zabudowaniach dominuje zrębowa konstrukcja ścian. Perełką w tym otoczeniu jest zagroda z regionu nyskiego, charakteryzująca się konstrukcją słupowo-ryglową.

Wędrując ścieżkami skansenu napotkamy też budynki wolno stojące – kuźnię, wiatraki i kapliczki. We wsi opolskiej jest kościół, szkoła, karczma oraz młyn wodny, którego koło wprawia w ruch przepływająca tędy rzeczka. W zabytkowych wnętrzach i w obejściach uwagę przykuwają starannie wyeksponowane detale – plakietka z 1742 r. informująca o ubezpieczeniu chałupy na wypadek pożaru, kuchenka naftowa w szkolnej kuchni – poprzedniczka dzisiejszej mikrofalówki, haftowana pościel i album ze starymi zdjęciami w chałupie, którą zamieszkiwali przesiedleńcy z kresów wschodnich, czy też szynkwas do toczenia piwa w zabytkowej karczmie. A w sklepie z okresu dwudziestolecia międzywojennego – m.in. oryginalne szafki firmowe Knorra, co ciekawe, marki obecnej na polskim rynku od 1933 r.

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole,tel. 77 457 23 49, 474 30 21, e-mail: [email protected].

Zwiedzanie:
od kwietnia do października - od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00, w poniedziałki od 10.00 do 15.00,
od listopad do marca - od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00.
Bilety: normalny - 8 PLN, ulgowy - 4 PLN.

Zobacz: skansen maszyn rolniczych w Starych Kolniach, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, opolskie wiatraki i młyny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto