Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobotnia rajdo-pielgrzymka na Górę Świętej Anny

Sławek Szota
Jak zwykle co roku, w połowie maja, w sobotę jedziemy na Górę Świętej Anny. 16 maja startujemy o godz.8.45 spotykamy się na rogu ulic Katowickiej i Kościuszki w Opolu.

Wielka rowerowa impreza! Poczuj rowerową moc i rowerowe braterstwo! Dwa lata temu doliczono się 980 uczestników!

W sobotę od rana, z różnych stron województwa (a nawet spoza jego granic) pojedynczo, grupami i grupkami będą zmierzać rowerzyści, by spotkać się na Górze Chełmskiej, zwanej częściej Górą Świętej Anny.
Na imprezie zwanej często umownie "pielgrzymką" nikt się nikogo o wiarę ani wyznanie nie pyta. Wiem z pewnych źródeł, że w imprezie uczestniczą też protestanci i ateiści.

Różnica jest tylko taka, że ci co chcą, uczestniczą we mszy (godzina 13.00). Inni z kolei wolą w tym czasie zwiedzać np: rezerwat geologiczny. Zresztą na Górze Świętej Anny jest co oglądać!

Około 14.30 przed Domem Pielgrzyma odbędzie się spotkanie z policją, prezentacja sprzętu rowerowego oraz konkursy z nagrodami. Będzie można kupić też obiad oraz ciasto i napoje.

Klub Rajder poprowadzi grupę rowerzystów z Opola na Górę św. Anny - w obie strony.

Zbiórka uczestników od godz. 8.45 na rogu ulic Katowickiej i Kościuszki, na skwerze przed kościołem św. ap. Piotra i Pawła w Opolu Równo o godz. 9.00 - nastąpi wyjazd.

Trasa w obie strony wynosi ok. 70 km i przebiega przez Grudzice, Malinę, Kosorowice, Kamień Śl., Siedlec i Wysoką. Można trasę skrócić i wrócić koleją ze Zdzieszowic - wtedy zjeżdża się z góry, siłą rozpędu do Zdzieszowic i zaoszczędza prawie połowę trasy. Po drodze przewiduje się postoje 15-30 min: w lesie za Maliną, w Kamieniu Śl. przy kościele i pałacu oraz w Siedlcu lub przed Wysoką. Po drodze są sklepy spożywcze w Kamieniu Śl., Siedlcu i na Górze św. Anny oraz restauracje w Kamieniu Śl. i na Górze św. Anny. Tempo jazdy będzie wynosiło ok. 15 - 18 km/godz.

Powrót do Opola jest planowany ok. godz. 18 - 19.

Trasa w przeważającej części przebiega po drogach asfaltowych dobrej jakości oraz po drodze leśnej utwardzonej - łącznie ok. 18 km - dlatego nie jest zalecana jazda rowerem "wyścigowym" na wąskich oponach. Ze względu na stromy podjazd na Górę św. Anny zaleca się, aby rower posiadał co najmniej 5 biegów przerzutki. Oczywiście najbardziej stromy odcinek ok. 1 km można przejść pieszo i, wtedy nie potrzeba żadnych biegów przerzutki.

Co zabrać na trasę? Przede wszystkim rower sprawny technicznie - sprawne hamulce i koła dobrze napompowane.

Na bagażniku, w torbie lub sakwach albo w plecaku (nie zalecany) zapasowa dętka rowerowa, prowiant na drogę i napoje (ok. 0,5 - 1 litra), peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa.

Jak będzie chłodno to dodatkowa koszulka lub polar oraz oczywiście pieniądze i dokument tożsamości.

Klub Rajder zapewnia pilotowanie grupy, apteczkę pierwszej pomocy oraz pomoc przedmedyczną w razie wypadku, a także pomoc techniczną w razie defektu roweru.

Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w rajdzie wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością prawnych opiekunów. Piloci grupy oraz organizator nie biorą odpowiedzialności za szkody wyrządzone uczestnikom przez osoby trzecie,jak też za szkody spowodowane przez samych uczestników.

Pilotować grupy, przy pomocy innych członków klubu Rajder będą Sławomir Szota tel. 501193543 oraz Marek Madej tel. 601980473

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto