Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Solec. W zbrojowni u Zefika

red.
W zbrojowni Józefa Millera
W zbrojowni Józefa Millera archiwum Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego
Joannicka przeszłość Solca ujrzała światło dzienne ledwie przed kilkunastoma laty. Mieszkańcy wsi położonej pięć kilometrów na wschód od Białej dowiedzieli się o swoich korzeniach przy okazji remontu dachu i wieży tutejszego kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela. Z dokumentów odnalezionych w 1995 r. na wieży wynika, że w Solcu przez całe wieki istniała komandoria joannitów.

Parafia Jana Chrzciciela ma przeszło siedemset lat. Joannici pojawili się tutaj w 1256 r. za sprawą rycerza Henryk de Puchhaim. Nadał on zakonowi ziemie w Solcu i sąsiedniej Gostomii. Przez kilkadziesiąt lat należały one do komandorii w Łosiowie, której wpływy sięgały na południe aż po Olbrachcice.
Samodzielna komandoria w Solcu powstała w latach 30. XIV wieku. Jak mówią odnalezione w wieży dokumenty, nowa, a zarazem najmniejsza w tych stronach placówka joannitów, od 1350 r. sprawowała także patronat nad kościołem w Gostomii, wraz z 4 łanami ziemi i 3 ogrodami. A w Solcu miała m.in. folwark i staw. Składała się z czterech zakonników, którzy przede wszystkim byli duszpasterzami parafii.

Obecną, neobarokową formę kościół p.w. św. Jana Chrzciciela zyskał na początku XX wieku. Przebudowa, ukończona w 1903 r., podyktowana była koniecznością powiększenia świątyni, zbyt małej dla rozszerzającej się parafii. Część dawnego wyposażenia trafiła do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, niektóre elementy, m.in. dzwony, odkupiły okoliczne kościoły. W Solcu zachowały się m.in. dwa boczne ołtarze oraz odrestaurowana ambona.

Kościół mieści się pod numerem 37. Nieopodal, pod numerem 28, w zagrodzie Józefa Millera odnajdziemy minimuzeum poświęcone historii joannitów w Solcu. W zbrojownia u Zefika, jak nazywa to miejsce sam pomysłodawca, pasjonat tematu i założyciel Bractwa Rycerskiego Zakonu Św. Jana, zobaczyć możemy prawdziwych joannickich rycerzy, historyczne stroje, a także zbroje, miecze i topory, które są kowalskim dziełem gospodarza zbrojowni i zaprzyjaźnionego Konrada Puchały, kowala z Gostomii.

Kontakt:

MALTUS Bractwo Rycerskie Zakonu Św. Jana, Zbrojownia u Zefika (Józef Miller), Solec 28, 48-210 Biała, e-mail: [email protected]

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Solec, Solec 36, 48-210 Biała, tel. 77 437 56 75, e-mail: [email protected]

Parafia św. Jana Chrzciciela, Solec 37, 48-217 Gostomia, tel. 77 437 51 47

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto