Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacerownik po Opolu. 10 tras po mieście, którego już nie ma. Dwujęzyczna polsko-niemiecka publikacja już dostępna

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Piwiarnię i winiarnię Paula Scholza przy Nikolaistrasse (dzisiaj ul. Książąt Opolskich) utrwalił Max Glauer.
Piwiarnię i winiarnię Paula Scholza przy Nikolaistrasse (dzisiaj ul. Książąt Opolskich) utrwalił Max Glauer. Muzeum Śląska Opolskiego
TSKN na Śląsku Opolskim DFK Opole Centrum i Urząd Miasta Opola wydały publikację “Opole – Spacery po mieście, którego już nie ma”. Promocja w czwartek w Bibliotece Eichendorffa w Opolu o 17.30.

Dwujęzyczny polsko-niemiecki spacerownik jest owocem trzyletniej pracy autorów: Moniki Adamskiej, Macieja Borkowskiego, Joanny Filipczyk, Beaty Kubicy(redakcja całości), Gerharda Schillera i Krystyny Słodczyk i zawiera dziesięć tras po Opolu.

- Pomysł wydania spacerownika pojawił się w kontekście prac nad filmem „Gruss aus Oppeln” - mówi Joanna Hassa, rzeczniczka prasowa TSKN. - Wydaliśmy go w nakładzie tysiąca egzemplarzy.

Autorzy zapraszają m.in. do wędrowania: śladami rabina Leo Baecka, z Karolem Musiołem, po parku miejskim na Bolko, po nekropolii przy ul. Wrocławskiej, po dawnych opolskich gospodach, ścieżkami ciekawych kobiet w stulecie praw wyborczych dla nich, śladami zabytków i miejsc sakralnych, wśród obiektów międzywojennego modernizmu oraz w poszukiwaniu rzeźb w przestrzeni Opola.

Ta ostatnia trasa przybliża m. in. fontannę bogini Ceres przy pl. Daszyńskiego, płaskorzeźbę Thomasa Myrtka przy ul. Damrota, pomnik Pocztowców Poległych w I Wojnie Światowej, barokową figurę św. Jana Niepomucena przy klasztorze Franciszkanów, a także pomniki: Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, Karola Musioła oraz Księcia Kazimierza I Opolskiego oraz Fontannę Końską w Rynku.

W czwartek o 17.30 w Bibliotece Eichendorffa w Opolu (ul. Szpitalna 7a) odbędzie się spotkanie promocyjne. Jego uczestnicy będą mogli otrzymać nieodpłatnie egzemplarz książki. W kolejne dni po spotkaniu będzie ona dostępna w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (Opole, ul. Konopnickiej 6).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spacerownik po Opolu. 10 tras po mieście, którego już nie ma. Dwujęzyczna polsko-niemiecka publikacja już dostępna - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto