Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny 2021. Na jakie pytania muszą odpowiedzieć Polacy, do kiedy potrwa spis i czy można wypełnić ankietę przez Internet

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Samospis internetowy ma być najszybszą opcją udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021, który startuje 1 kwietnia i potrwa do 30 września.
Samospis internetowy ma być najszybszą opcją udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021, który startuje 1 kwietnia i potrwa do 30 września. pixabay
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to największe i najważniejsze badanie statystyczne realizowane co 10 lat, które potrwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Na jakie pytania będą musieli odpowiedzieć Polacy? Czy można spisać się przez Internet i kto musi to zrobić? Czy grozi kara za to, że nie wypełnimy ankiety?

Spis powszechny 2021 przez Internet

Najbardziej pożądaną formą udziału w spisie powszechnym w 2021 roku jest tzw. samospis.

- Samospis internetowy jest samodzielnym spisaniem się przez wypełnienie formularza interaktywnego dostępnego na stronie internetowej www.spis.gov.pl - informuje Janina Kuźnicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu. - Każdy może wejść na tę stronę i wypełnić formularz elektronicznie. Jest to najszybsza, najwygodniejsza i najbardziej bezpieczna forma udziału w spisie. Pozwala podać wymagane formularzem informacje w dowolnie przez nas wybranym momencie i bez udziału osób trzecich.

Spis powszechny 2021 - stanowiska do samospisu

Innym sposobem na wzięcie udziału w spisie jest skorzystanie ze stanowisk do samospisu. Będą one dostępne od 1 kwietnia 2021 roku we wszystkich urzędach gmin i miast w województwie opolskim, a także w Urzędzie Statystycznym w Opolu (ul. H. Kołłątaja 5B).

Każdy respondent może umówić się, przyjść w godzinach pracy urzędu i dokonać samospisu, otrzymując wsparcie urzędników.

Spis powszechny 2021 przez telefon

- Zachęcamy też osoby młodsze – dzieci, wnuki – by pomagały seniorom w samospisie – dodaje pani dyrektor. - Do dyspozycji respondentów jest także infolinia spisowa. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99, by dokonać spisania się z udziałem pracownika Urzędu Statystycznego. Pod tym numerem można będzie również zweryfikować tożsamość rachmistrza spisowego oraz zyskać pomoc, jeśli ktoś w czasie samospisu napotka na problemy.

Metodami uzupełniającymi będą wywiad telefoniczny i – jeśli sytuacja związana z pandemią pozwoli – wywiad bezpośredni. Będą one realizowane przez rachmistrzów spisowych, ale dopiero od 4 maja 2021.

Spis powszechny 2021 - dla kogo?

- Zgodnie z ustawą pierwszy miesiąc jest przeznaczony na samodzielne spisanie się – podkreśla Janina Kuźnicka. - Pytania są naprawdę proste. Nie jest ich dużo. Nikt nie powinien z odpowiedziami mieć kłopotu. Na spisanie jednej osoby w gospodarstwie domowym wystarczy – jak sądzę – pięć minut. Jeden reprezentant może spisać całą rodzinę. Procedury spisowe zapewniają pełne bezpieczeństwo i ochronę danych.

Jeśli po miesiącu od rozpoczęcia spisu lub później zadzwoni do nas rachmistrz, nie można odmówić mu udzielenia odpowiedzi. Oznacza to bowiem odmowę udziału w spisie powszechnym, a ten jest – pod karą grzywny – obowiązkowy.

Spis powszechny 2021 - pytania i zasady spisu?

Spisu należy dokonać według stanu na 31 marca o godzinie 24.00. Czyli nawet jeśli ktoś będzie brał udział w spisie np. w czerwcu, to powinien podawać dane o tym, co się z nim działo 31 marca.

- Choćby ze względu na migracje ludności, musieliśmy ustalić jakąś graniczną datę. W formularzu spisowym pojawią się także pytania dotyczące aktywności ekonomicznej. Jeśli ktoś podejmie pracę w czerwcu i wtedy będzie uczestniczył w spisie, ale 31 marca był bezrobotny, to właśnie to powinien podać – przypomina Janina Kuźnicka.

Narodowy Spis Powszechny jest potrzebny, bo wiele informacji:

  • na temat rodzin,
  • gospodarstw domowych,
  • wykształcenia,
  • przynależności narodowej i etnicznej,
  • migracji - państwo może uzyskać wyłącznie podczas spisu - raz na 10 lat.

Jego wyniki są podstawą do określenia potrzeb zdrowotnych, edukacyjnych, mieszkaniowych, zabezpieczenia społecznego itd. Podając prawdziwe dane, zyskujemy wpływ na zmiany w naszym otoczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto