Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śródmiejski Festiwal Wuzetki. Warszawa chwali się swoim produktem tradycyjnym. Ogromne zainteresowanie mieszkańców

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Gigantyczna kolejka po darmowe wuzetki
Gigantyczna kolejka po darmowe wuzetki Krzysztof Jedynak
W sobotę, 7 października, na Rynku Starego Miasta odbył się Śródmiejski Festiwal Wuzetek. Na uczestników wydarzenia czekały liczne atrakcje. Zaprezentowana została wystawa historycznych zdjęć Wuzetki, można było dowiedzieć się jak powstaje najsłynniejsze warszawskie ciastko, a spróbować tego wypieku. Specjalnie dla mieszkańców przygotowano bowiem aż 1000 sztuk tego przysmaku. Zobaczcie fotorelację z Śródmiejskiego Festiwalu Wuzetek w naszej galerii.

23 maja Wuzetka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. Ciasto zostało zakwalifikowane do kategorii wyrobów piekarniczych i cukierniczych jako "Ciastko W-Z" (nazywane także: WZ, torcik W-Z, WZK, wuzetka), reprezentujące województwo mazowieckie.

Nie ma chyba bardziej śródmiejskiego ciastka. Zarówno jego nazwa, historia powstania i skojarzenia turystyczne nierozerwalnie związane są z naszą dzielnicą i z Warszawą - mówi Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście. - Zależało nam, żeby zachować ten przepis i jego tradycję dla przyszłych pokoleń - dodaje.

Dzielnica zorganizowała więc wydarzenie promujące wuzetkę - Festiwal Wuzetek. Odbył się on w sobotę, 7 października, i przyciągnął tłumy mieszkańców. Zobaczcie fotorelację, klikając w przycisk poniżej.

Gigantyczna kolejka po darmowe wuzetki

Śródmiejski Festiwal Wuzetki. Warszawa chwali się swoim prod...

Pojawienie się wuzetki na cukierniczej mapie stolicy większość badaczy wiąże z konkursem na ciastko, ogłoszonym pod koniec lat 40. XX w. przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Na początku lat 50. wyłączność na produkcję wuzetek miały Warszawskie Zakłady Ciastkarskie (WZC). Biszkoptowy wypiek, przekładany kremem, serwowano wówczas jedynie w kawiarniach i cukierniach firmowych pod szyldem "Camargo". W latach 70. XX w. wielu byłych pracowników WZC założyło swoje zakłady i zaczęło robić własne wersje ciastka. W ten sposób przyczynili się do jego popularyzacji nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce.

Oryginalna receptura opiera się na dwóch czekoladowych biszkoptach przedzielonych warstwami marmolady i bitej śmietany. Na wierzchu udekorowane one są polewą czekoladową i bitą śmietaną.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto