Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy zinwentaryzowali schrony i ukrycia na Opolszczyźnie. Warto wiedzieć, gdzie w razie czego uciekać

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum
Mamy na Opolszczyźnie 74 profesjonalne schrony i 319 miejsc ukrycia. Strażacy zakończyli trwającą pół roku inwentaryzację takich miejsc. Sprawdzili w województwie 10,5 tysiąca obiektów.

Po wybuchu wojny na Ukrainie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleciło Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzenie w całym kraju inwentaryzacji różnego rodzaju miejsc ochronnych dla ludności. Akcja zakończyła się w lutym, 6 kwietnia straż pożarna uruchomiła stronę internetową z aplikacją, która wskazuje najbliższe miejsca schronienia. Jest dostępna pod adresem www.schrony.straz.gov.pl.

W województwie opolskim strażacy z komend powiatowych zinwentaryzowali 74 profesjonalne schrony, hermetycznie zamykane, posiadające wentylację i wyjścia ewakuacyjne. Do tego 319 miejsc ukrycia, czyli budowli ochronnych bez hermetycznego zamknięcia. W opublikowanym na ten temat raporcie nie ujawniono, ile osób może tam jednocześnie przebywać.

Mamy na Opolszczyźnie także ok. 10 tysięcy miejsc doraźnego schronienia. W przyjętej przez strażaków klasyfikacji są to garaże wielostanowiskowe, piwnice w budynkach o konstrukcji żelbetowej, ale także piwnice w budynkach z wielkiej płyty na terenie spółdzielni mieszkaniowych. Są to także obiekty publiczne – szkoły, niektóre kościoły. Straż przyjęła, że mogą stanowić miejsce schronienia dla ludności na wypadek klęsk żywiołowych czy ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Otwierając aplikację możemy wpisać w wyszukiwarkę dowolny adres i na mapie zobaczymy czy w tej okolicy są obiekty ochronne. Symbolem czerwonym oznaczono profesjonalne schrony, na niebiesko – miejsca ukrycia, a na zielono miejsca doraźnego schronienia. Niestety, wyszukiwarka nie podaje dokładnego adresu, tylko wskazuje miejsce na mapie.

Gdzie uciekać?

  • W Opolu profesjonalne hermetyczne schrony oznaczono przy ul. Nabrzeżnej i Książąt Opolskich.
  • W Strzelcach schronów brak, ale są miejsca ukrycia min. w piwnicach na Osiedlu Koszary, na Rynku czy przy Krakowskiej.
  • Potentatem pod względem schronów jest Kędzierzyn Koźle, który na terenie zakładu chemicznego Blachownia ma ponad 20 takich obiektów. Zakłady Azotowe Kędzierzyn mają kilkanaście schronów na swoim terenie. W mieście schrony są także na dworcu kolejowym, przy ul. Dworcowej, Słonecznej i Skargi. W Koźlu są na Piramowicza i Skarbowej.
  • Głubczyce schronu nie mają, mieszkańcom musi wystarczyć 6 miejsc ukrycia.
  • Prudnik ma miejsca ukrycia w budynku urzędu miasta, na Dworcowej i w przedszkolu nr 7.
  • Rekordzistą pod względem miejsc ukrycia są Głuchołazy – ponad 50.
  • W Nysie hermetyczny schron znajduje się przy ul. Piłsudskiego (dawny ZUP), przy ul. Emilii Gierczak, Żwirki i Wigury, Fortecznej.
  • 8 schronów jest w Brzegu, między innymi na dworcu kolejowym, w szkole nr 6, w budynku poczty czy klubu Unia).
  • W Kluczborku schronów brakuje, a miejsca ukrycia straż ustaliła na terenie dworca kolejowego i przy ul. Sikorskiego.
  • Ani jednego schronu czy miejsca ukrycia nie mają Krapkowice.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt ustawy o ochronie ludności, która jest w trakcie konsultacji z samorządami.

Ustawa ma utworzyć specjalny fundusz, wysokości 3,5 – 4 miliardów złotych rocznie, z którego ma być finansowanie wyposażanie i modernizowanie schronów i ukryć.

Straż pożarna zapowiada natomiast akcje edukacyjne o tym, jak przygotowywać miejsca schronienia, zapasy żywności i wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strażacy zinwentaryzowali schrony i ukrycia na Opolszczyźnie. Warto wiedzieć, gdzie w razie czego uciekać - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto