Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Susza w powiecie świeckim ciągle dokucza. Rzepak nie wschodzi, wiosną znowu trzeba będzie siać

Agnieszka Romanowicz
- Jeszcze nie dostaliśmy odszkodowań za szkody w uprawach wyrządzone przez suszę, a już wiadomo, że w przyszłym roku będą kolejne. Rząd powinien zabezpieczyć dla nas fundusze - alarmują rolnicy.

- Susza ciągle nam dopieka. Rzepak nie wschodzi na wielu gruntach, wiosną trzeba będzie znowu siać - martwią się rolnicy z gminy Świecie.

Zainteresowali tym już Zbigniewa Rydziela, rolnika z Czapelek i radnego.

- Widzę to u siebie. Ziarno z centrali, siane nowocześnie, czyli punktowo, bezorkowo, żeby ziemi nie przesuszać, wschodzi bardzo słabo albo w ogóle. Nie mam złudzeń, że coś jeszcze z niego będzie, skoro siałem przed 25 sierpnia - mówi Rydziel.

Okopowych też nie będzie

Zbigniew Rydziel uważa, że rząd powinien zabezpieczyć rezerwę w przyszłorocznym budżecie na wsparcie dla rolników.

- Nie dostaliśmy jeszcze odszkodowań za straty oszacowane w wakacje, a już jesteśmy pewni kolejnych w przyszłorocznych i tegorocznych uprawach - zaznacza Rydziel. - Kukurydza jest tak sucha, że się przewraca, a ziemniaki tak małe, jak orzeszki laskowe. Przy szacowaniu strat komisje od razu powinny dodać 20 procent roślin okopowych.

Monitoring Suszy Rolniczej w Polsce, prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy, na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, potwierdza słowa rolników.

Na liście dotkniętych suszą upraw wymieniają: rośliny strączkowe, krzewy owocowe, ziemniaki, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, kukurydzę na kiszonkę, kukurydzę na ziarno i buraki cukrowe.

- Niektórzy już ścięli kukurydzę, bo nie ma na co czekać. Buraków będzie jak na lekarstwo. Ten rok wykończy wielu rolników - potwierdzają gospodarze.

300 wniosków ze Świecia

Tym bardziej, że ciągle czekają na odszkodowania za straty liczone w wakacje.

- Tylko w gminie Świecie wpłynęło około 300 wniosków - informuje Rydziel. - Zostały one przekazane do wojewody i czekamy na informację zwrotną. Dopytywałem o nią przedwczoraj. Na razie cisza.

Z posiedzenia grupy zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie wiadomo, że protokoły dotyczące szacowania strat spowodowanych suszą dostarczyło do wojewodów niespełna 700 gmin na ponad dwa tysiące szacujących straty.

- W związku z tym przygotowywane są rozwiązania, dzięki którym rolnicy z tych gmin, które dostarczyły podliczone protokoły do wojewody, będą mogli już we wrześniu skorzystać z pomocy suszowej. W pierwszej kolejności dotyczyć to będzie rolników, których straty przekraczają 70 procent - informuje resort rolnictwa.

Wojewodowie zostali poproszeni przez ministra Jana Ardanowskiego o dostarczenie w tym tygodniu protokołów zbiorczych, bez konieczności protokołów indywidualnych.

- Na ich podstawie, zostanie podjęta decyzja o wysokości stawki pomocy do hektara dla rolników, którzy mają straty powyżej 30 procent, ale mniej niż 70 procent - wyjaśnia resort.

Susza w rolnictwie: zwala się odpowiedzialność na komisje szacujące

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Susza w powiecie świeckim ciągle dokucza. Rzepak nie wschodzi, wiosną znowu trzeba będzie siać - Gazeta Pomorska

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto