Świadczenia z ZUS. Duże zmiany w wypłacie zasiłków. Szykuje się prawdziwa rewolucja!

OPRAC.:
Piotr Guzik
Piotr Guzik
Świadczenia z ZUS. Duże zmiany w wypłacie zasiłków. Szykuje się prawdziwa rewolucja!
Świadczenia z ZUS. Duże zmiany w wypłacie zasiłków. Szykuje się prawdziwa rewolucja! Archiwum
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Szykują się duże zmiany w zasadach wypłacania zasiłków przez ZUS. Wedle jednej z nich brak terminowej opłaty składek nie będzie automatycznie oznaczał utraty prawa do zasiłku chorobowego? Za sprawą zmian lepiej zabezpieczone mają też być kobiety w ciąży.

Zmiany w zasiłkach z ZUS. Spóźniłeś się ze składkami? Nie szkodzi

Od nowego roku wchodzi w życie nowela tzw. ustawy zasiłkowej z 24 czerwca 2021 r. Jedna ze zmian dotyczy prawa do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli między innymi prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących.

- Od stycznia 2022 roku ubezpieczenie chorobowe nie ustanie z tego powodu, że składka została opłacona po terminie. Przedsiębiorcy otrzymają świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nawet wtedy, gdy składka wpłynie do ZUS później niż powinna. Od nowego roku nie będą więc potrzebne wnioski o przywrócenie terminu płatności składek od osób, które spóźniły się z ich opłaceniem – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dodatkowo w przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia po spłacie zadłużenia.

Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6. miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia. Przeszkodą w wypłacie zasiłku nie będzie natomiast zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia. To zasady analogiczne jak w przypadku świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Zmiany w zasiłkach z ZUS. Wyższy zasiłek za pobyt w szpitalu

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu będzie wyliczany na korzystniejszych zasadach. Obecnie zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

- Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej czy przebywającej w domu - zapowiada Sebastian Szczurek.

Kolejna zmiana wskazuje, że od 2022 r. podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas w przepisach była mowa o przerwie krótszej niż 3. miesiące kalendarzowe.

Zmiany w zasiłkach z ZUS. Korekty okresu zasiłkowego

Tak zwany okres zasiłkowy wynosi standardowo 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi przyczynami.

W przypadku przerw w niezdolności do pracy, do okresu zasiłkowego wlicza się okres niezdolności do pracy przypadający przed przerwą, o ile jest ona spowodowana tą samą przyczyną, a przerwa nie przekracza 60 dni.

- Od stycznia nie będzie mieć znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy przed i po przerwie. Przerwa będzie liczona tak samo, bez względu na to czy chodzi o te same choroby, czy różne - mówi rzecznik opolskiego ZUS.

Wyjątkiem od tej zasady ma być niezdolność do pracy przypadająca na czas ciąży. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Zmiany w zasiłkach z ZUS. Zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Według nowych przepisów, po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać zasiłek chorobowy do 91. dni. Ta zasada nie będzie dotyczyła m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży.

- ZUS przypomina, że osoba, której wyczerpał się okres zasiłku, nadal będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy osobie, która dalej choruje, jednak rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji - podkreśla Sebastian Szczurek.

Zmiany w zasiłkach z ZUS. Macierzyński w razie śmierci pracodawcy

Od stycznia nowego roku prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, które urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy. Dotychczas nie miały w takiej sytuacji prawa do zasiłku.

- Jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego - zapowiada Sebastian Szczurek.

To znaczy, że kobiety w ciąży, które stracą umowę w związku ze śmiercią pracodawcy, będą zabezpieczone tak samo jak te, których pracodawca uległ likwidacji lub upadłości.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Materiał oryginalny: Świadczenia z ZUS. Duże zmiany w wypłacie zasiłków. Szykuje się prawdziwa rewolucja! - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie