Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syreny w Warszawie. Dlaczego w południe 19 kwietnia 2024 wyją syreny? W ten sposób miasto upamiętnia bohaterów

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
19 kwietnia o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny na terenie całej Warszawy
19 kwietnia o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny na terenie całej Warszawy Arkadiusz Lawrywaniec
Syreny w Warszawie. W piątek, 19 kwietnia 2024, w samo południe w stolicy zawyją syreny. W ten sposób miasto upamiętni 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Alarm będzie rozbrzmiewać przez jedną minutę, będzie to sygnał ciągły. Szczegóły poniżej.

81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W południe zawyją syreny

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia o godz. 12:00 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Sygnał zostanie uruchomiony na terenie całej Warszawy i potrwa 1 minutę.

Jednocześnie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności w związku z włączeniem syren - informuje stołeczny urząd.

Wspólnie oddajmy hołd Bohaterom. Pokażmy, że łączy nas pamięć - zachęca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Akcja Żonkile

Tego dnia wolontariusze będą również wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, aby uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń.

19 kwietnia dołączcie do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile i przypnijcie żonkile na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim - apeluje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu - składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta - wziął się symbol akcji.

Powstanie w getcie warszawskim

W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie, umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. została zorganizowana Wielka Akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu. 19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych – Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale wolało zginąć w walce, by ocalić swoją godność.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto