Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczelność budynku - szczególnie ważna zimą

Marcin
Marcin
Badania szczelności obudowy budynków za pomocą urządzenia pomiarowego RETROTEC Door Blower.

Pomiary szczelności obudowy budynków przeprowadzamy za pomocą specjalistycznych wentylatorów i urządzeń pomiarowych umieszczanych w miejscu drzwi zewnętrznych.

Podczas testów wytwarzane jest w budynku podciśnienie i nadciśnienie.

Podczas próby zostaje uzyskana różnica ciśnień 10Pa, 20Pa, 30Pa, 40Pa i 50 Pa, w tym czasie mierzona jest wielkość strumienia powietrza wtłaczanego, która odpowiada ilości powietrza uciekającego przez nieszczelności.

Dzięki specjalnym czujnikom, wiatrak utrzymuje stałe zaprogramowane ciśnienie wewnątrz badanego budynku, a oprogramowanie wylicza na podstawie kilkudziesięciu pomiarów średnią ilość infiltrowanego powietrza.

Wg Polskiej Normy rozróżnia się dwa rodzaje pomiarów:

A – badanie użytkowanego budynku. Zaleca się aby stan obudowy budynku odpowiadał jego stanowi podczas okresu, w którym są eksploatowane instalacje ogrzewania i klimatyzacji.

B – badanie obudowy budynku. Wszystkie celowo wykonane otwory w obudowie budynku powinny być zamknięte lub zaślepione.

Czas przygotowania obiektu do badania zależy od jego kubatury, skomplikowania instalacji i skomplikowania bryły budynku.

Sam pomiar przebiega w sposób automatyczny sterowany przez komputer, na którym na bieżąco wyświetlane są wyniki w postaci wykresu. Pomiar wykonuje się zarówno dla nadciśnienia jak i podciśnienia a wyniki pomiarów są uśredniane.

Do oceny wyników pomiaru przydatne są przepisy, które obowiązują od 2009 roku i określają wymaganą wartość współczynnika n50 w zależności od rodzaju wentylacji:
dla budynków z wentylacją grawitacyjną n50 ≤ 3 h-1
dla budynków z wentylacją mechaniczną n50 ≤ 1,5 h-1
dla budynków pasywnych n50 ≤ 0,6 h-1

Stopień szczelności budynków określany jest współczynnikiem n50 mówiącym ile razy w ciągu godziny dojdzie do całkowitej wymiany powietrza pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym w wyniku nieszczelności powietrznych przy różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa.

Według "Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" w dziale "Wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii" określono, że "w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz budynkach użyteczności publicznej, a także w budynkach produkcyjnych przegrody zewnętrzne nieprzezroczyste, złącza między przegrodami i częściami przegród oraz połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza"

www.4spec.pl
[email protected]
Tel. 660-885-021 lub 666-261-895

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto