Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID-19 przyspieszają. Do końca kwietnia zaszczepieni mają zostać wszyscy chętni 60+

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Szczepienia będą także prowadzone w największych punktach aptecznych w regionie, w których będzie możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia.
Szczepienia będą także prowadzone w największych punktach aptecznych w regionie, w których będzie możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia. Waldemar Wylegalski
Do końca kwietnia pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 mają otrzymać wszyscy chętni powyżej 60. roku życia. Żeby przyśpieszyć program szczepień, jeszcze w tym miesiącu szczepienia odbywać się będą w aptekach czy halach sportowych.

W czwartek, 1 kwietnia rządowy system rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi umożliwiał zapisanie się nawet 40-latkom. Terminy, jakie otrzymywali, były nawet tego samego dnia. Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19 tłumaczył to później „błędem systemu”. Około 60 tysięcy czterdziesto- i czterdziestokilkulatków otrzymało informację o przesunięciu swojego terminu na maj.

Rejestracja na szczepienia została wznowiona w piątek rano. Grupą priorytetową w Narodowym Programie Szczepień nadal są seniorzy i osoby powyżej 60. roku życia, dla których z powodu zwiększenia liczby nowych dostaw szczepionek do Polski, przewidziano dodatkowe pół miliona terminów.

Rząd chce przez cały kwiecień szczepić wyłącznie pacjentów z tego przedziału wiekowego, ponieważ to seniorzy najciężej przechodzą zakażenie SARS-CoV-2.

- Zdecydowaliśmy się przesunąć wszystkie osoby powyżej 60 roku życia, które teraz mają terminy na maj, aby pierwszą dawkę szczepionki przyjęły jeszcze w kwietniu. Chcemy bowiem, aby do końca tego miesiąca wszyscy Polacy z roczników do 1961, którzy chcą się zaszczepić, zostali zaszczepieni - zapewnia Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19.

Kto będzie mógł być szczepiony w maju?

Jednocześnie uruchomiono także rejestrację dla osób z młodszych roczników, które od stycznia do końca marca zadeklarowały chęć zaszczepienia za pośrednictwem formularza online. Dotyczy to wyłącznie osób w przedziale wiekowym od 40 -59 lat. Z wyliczeń rządu wynika, że jest to grupa ok. 680 tys. osób, która otrzyma szczepionkę szybciej niż ich rówieśnicy, którzy takiej deklaracji nie wypełnili.

Szczepienia mają być przeprowadzane przez cały maj. Z początkiem kwietnia rząd wstrzymał jednak możliwość dopisania się do listy, ponieważ zainteresowanie szczepieniami „osiągnęło już zadowalający efekt”.

-Pamiętajmy, że z początkiem nowego roku, gdy ruszał Narodowy Program Szczepień, gotowość do szczepień była znacznie mniejsza niż dzisiaj. Wtedy szukaliśmy sposobów zachęcenia Polaków do szczepień, dlatego w połowie stycznia uruchomiliśmy formularz, który po wypełnieniu gwarantował takiej osoby pierwszeństwo w szczepieniu - tłumaczy Dworczyk.

Codziennie nowe roczniki

Równocześnie od 12 kwietnia, codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat. Następnie rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

  • 13 kwietnia – rocznik 1963
  • 14 kwietnia – rocznik 1964
  • 15 kwietnia – rocznik 1965
  • 16 kwietnia – rocznik 1966
  • 17 kwietnia – rocznik 1967
  • 19 kwietnia – rocznik 1968
  • 20 kwietnia – rocznik 1969
  • 21 kwietnia – rocznik 1970
  • 22 kwietnia – rocznik 1971
  • 23 kwietnia – rocznik 1972
  • 24 kwietnia – rocznik 1973

Nie podjęto jeszcze decyzji dotyczących zniesienia kryterium wiekowego. W II kwartale 2021 roku - według zapowiedzi rządu - wykonanych ma zostać 20 mln szczepień. A do końca sierpnia pierwszą dawką szczepionki mają być zaszczepione wszystkie chętne osoby powyżej 18 roku życia.

Szczepić będą również aptekarze

Żeby szczepienia populacyjne mogły przyśpieszyć, rząd chce zmienić zasady kwalifikacji i wykonywania szczepień, aby więcej zawodów medycznych mogło wziąć w nich udział.

Jeszcze w tym miesiącu kwalifikować do szczepienia, jak i je wykonać oprócz lekarzy, mają także pielęgniarki i farmaceuci, a docelowo także położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci.

- To bardzo dobra zmiana, bo w ten sposób odciążymy przepracowanych lekarzy, którzy zamiast ratować życie i zdrowie pacjentów, musieli przez cały dzień brać udział w szczepieniach. Jesteśmy u szczytu trzeciej fali pandemii i bez pomocy farmaceutów oraz pozostałych grup medycznych nie jesteśmy w stanie tak szybko zaszczepić większości społeczeństwa - tłumaczy Jerzy Przystajko, farmaceuta z Opola.

Do pomocy w punktach szczepień zostaną dopuszczeni medycy wyłącznie po zaliczeniu kursu teoretycznego i praktycznego.

Około 5,5 tys. farmaceutów już przechodzi szkolenia z przeprowadzania wkłuć domięśniowych czy sposobów zapobiegania reakcjom anafilaktycznym. Szczepienia miałyby się odbywać w największych punktach aptecznych w regionie, w których będzie możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepienia przeciw COVID-19 przyspieszają. Do końca kwietnia zaszczepieni mają zostać wszyscy chętni 60+ - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto