Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sześć nowych poradni uruchomiono na Opolszczyźnie. Każda nowa jest ważna dla pacjentów, ponieważ kolejki do lekarzy specjalistów wciąż rosną

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Do tych lekarzy czekamy najdłużej w kolejce na wizytę.
Do tych lekarzy czekamy najdłużej w kolejce na wizytę. MD
Od 1 grudnia na terenie województwa opolskiego działa sześć nowych specjalistycznych poradni lekarskich. Pacjenci mają nadzieję, że to choć trochę skróci kolejki do specjalistów. Na razie te kolejki niestety ciągle rosną.

- Od 1 grudnia na Opolszczyźnie rozpoczęło pracę 6 nowych poradni specjalistycznych - informuje Barbara Pawlos, rzecznik prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu.

  • Nowa poradnia okulistyki działa w Nowoczesnym Centrum Medyczne OKOKLINIK przy ul. Henryka Pobożnego w Strzelcach Opolskich.
  • Poradnia neurologii dziecięcej działa od tego miesiąca w Szpitalu Powiatowym im. Prałata J. Głowatzkiego w Strzelcach Opolskich.
  • Poradnia chirurgii ogólnej działa od 1 grudnia w przychodni Nowa Ortopedia przy ul. Biasa w Opolu.
  • Najwięcej nowych poradni, bo aż trzy, to poradnie położniczo-ginekologiczne. Działają w przychodni Medisan przy ul. Targowej w Głogówku, w przychodni Optima Medycyna przy ul. Brackiej w Nysie oraz w przychodni Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sosnowcu, otwartej przy ul. Korfantego w Chróścicach.
  • Nowe punkty na medycznej mapie Opolszczyzny oferują wizyty w poradniach specjalistycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Coraz dłuższe kolejki do lekarzy specjalistów na Opolszczyźnie

Pacjenci mają nadzieję, że to choć trochę skróci kolejki do specjalistów. Na razie te kolejki niestety ciągle rosną.
Według raportu organizacji Watch Health Care w latach 2015–2022 średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce wydłużył się o niemal dwa miesiące: z niecałych dwóch i pół do ponad 4 miesięcy.

To jest średnia, bo czasami trzeba czekać jeszcze dłużej.

  1. W województwie opolskim najdłuższe kolejki są właśnie do lekarza endokrynologa - prawie 8 miesięcy.
  2. Na drugim miejscu co do kolejek są poradnie kardiologiczne – na wizytę do lekarza kardiologa czeka się średnio 221 dni.
  3. Do specjalisty gastroenterologa czekamy średnio 207 dni,
  4. a do poradni osteoporozy 196 dni.

Efekt jest taki, że kogo tylko stać, ten idzie do lekarza prywatnie. Ale nawet to nie rozwiązuje problemów, ponieważ lekarzy w Polsce jest za mało. Najczęściej ci sami specjaliści przyjmują pacjentów zarówno w poradniach NFZ, jak i w prywatnych gabinetach.

Lekarzy w Polsce jest za mało, a do tego są przepracowani. Według statystyk połowa medyków cierpi na wypalenie zawodowe, a kolejne 30 procent jest w wieku emerytalnym i w każdej chwili może wypaść z rynku pracy.

- Warto zauważyć, że od 1 listopada mamy dwie nowe poradnie endokrynologii: w Opolu oraz w Gogolinie, i praktycznie zero kolejek - dodaje Barbara Pawlos z opolskiego oddziału NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sześć nowych poradni uruchomiono na Opolszczyźnie. Każda nowa jest ważna dla pacjentów, ponieważ kolejki do lekarzy specjalistów wciąż rosną - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto