Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki nad Morskie Oko są mocno oblodzone. Wybieracie się w Tatry? TPN podpowiada, jak się przygotować, by uniknąć nieszczęścia

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Podejście nad Morskie Oko w obecnych warunkach jest nie lada wyzwaniem, do którego turyści powinni się dobrze przygotować.
Podejście nad Morskie Oko w obecnych warunkach jest nie lada wyzwaniem, do którego turyści powinni się dobrze przygotować. Wojciech Matusik / Polska Press / Archiwum
Najwyższe polskie góry przeżywają w sezonie zimowym prawdziwe oblężenie. Mowa tu nie tylko o trasach narciarskich, ale także tych tradycyjnych, pieszych. Jeżeli wybieracie się w Tatry, nie lekceważcie nawet „łatwych” podejść – szlaki nad Morskie Oko także są mocno oblodzone. Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed trudnymi warunkami i podpowiada, jak się przygotować, by uniknąć niepotrzebnego nieszczęścia.

Spis treści

Morskie Oko – lód na szlakach jest bezlitosny

Wielu z nas, aby poczuć powiew prawdziwej zimy, wybrało się na wypoczynek w Tatry. Jak przystało na najwyższe góry w kraju, śniegu tam nie brakuje. Niestety, obrazki niczym wyjęte z pocztówki mogą szybko przerodzić się w kadry z horroru z powodu braku rozwagi zwiedzających, którzy wyruszają w drogę bez żadnego sprzętu i przygotowania.

Tatrzański Park Narodowy w komunikacie z 5 stycznia 2023 informuje, że nawet podejście nad Morskie Oko to nie lada wyzwanie. Trasy – szczególnie tzw. „skróty” i od Włosienicy do Schroniska PTTK „Morskie Oko” – są bardzo oblodzone, nietrudno więc o fiknięcie koziołka i niepotrzebne siniaki czy złamania.

Szlaki w niższych partiach Tatr (w tym szlaki dojściowe do schronisk) są w większości mocno oblodzone i jest ślisko, gdzieniegdzie występuje błoto. Na szlaku do Morskiego Oka występują znaczne oblodzenia szczególnie na tzw. skrótach i od Włosienicy do schroniska. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, należy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe, które w tych warunkach mogą okazać się niezbędne – podaje TPN.

Turyści, którzy pomyśleli o spacerze po oblodzonych taflach tatrzańskich stawów powinni porzucić ten pomysł tak szybko, jak na niego wpadli. Lód jest bardzo cienki i nie nadaje na żadne przechadzki – nawet te pod tytułem „tylko kroczek, no może dziesięć”.

Tafla lodu na tatrzańskich stawach jest bardzo cienka – pod żadnym pozorem nie należy na nią wchodzić.
Tafla lodu na tatrzańskich stawach jest bardzo cienka – pod żadnym pozorem nie należy na nią wchodzić. Wojciech Matusik / Polska Press / Archiwum

Warstwa lodu na tatrzańskich stawach jest miejscami bardzo cienka - apelujemy, aby na nią nie wchodzić – ostrzega TPN.

Wypadek w Tatrach. Turysta spadł z kilkuset metrów

O tym, jak poważnym problemem jest nieprzygotowanie do górskich wycieczek świadczy wypadek z 4 stycznia 2023. Turysta z Białorusi wspinał się ze znajomym na Rysy bez sprzętu, czyli m.in. raków, kasku oraz czekana. W jednej chwili osunął się po warstwie twardego śniegu i spadł z wysokości ok. 300 metrów w kierunku Czarnego Stawu. Na miejscu zjawili się ratownicy TOPR, a poszkodowany z poważnymi obrażeniami został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Tatrzański Park Narodowy w informacji podkreśla, jak trudne warunki (silny wiatr, liczne oblodzenia i słaba widoczność) w Tatrach mogą przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku.

W Tatrach panują wyjątkowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Wieje bardzo silny wiatr, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Prawie wszystkie szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko. Niski pułap chmur wraz z opadami deszczu ze śniegiem, znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach jest zróżnicowana - śnieg miejscami jest przepadający, gdzie indziej wywiany do skały, w wielu miejscach występuje lód. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki - NIE RACZKI, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Zagrożenie lawinowe poważnym niebezpieczeństwem

Schodzące lawiny zabierają ze sobą wszystko, co stanie im na drodze. Obecnie w Tatrach występuje 2. stopień (umiarkowany) zagrożenia lawinowego, ale przed każdym wyjściem w góry – oprócz obowiązkowego sprawdzenia prognozy pogody i warunków – należy obserwować także ten wskaźnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szlaki nad Morskie Oko są mocno oblodzone. Wybieracie się w Tatry? TPN podpowiada, jak się przygotować, by uniknąć nieszczęścia - Strona Podróży

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto