Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpaler cisów nad Odrą w Opolu radykalnie przycięty. Mieszkańcy pytają: Kto na to pozwolił?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Szpaler cisów nad Odrą w Opolu radykalnie przycięty. Mieszkańcy pytają: Kto na to pozwolił?
Szpaler cisów nad Odrą w Opolu radykalnie przycięty. Mieszkańcy pytają: Kto na to pozwolił? Piotr Guzik
- Z cisów rosnących przy ulicy Odrowążów zostały same kikuty. Widok jest makabryczny! - alarmują mieszkańcy Opola. Wody Polskie, na terenie których są rośliny, odpierają, że ich stan był zły, a cięcia konieczne.

- Pod koniec października na terenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego przy ul. Odrowążów w Opolu radykalnie przycięto piękne, zdrowie cisy. Zwierzęta znajdowały schronienie. Ich obecny obraz jest makabryczny - mówi pani Aleksandra.

- Dlaczego komuś przeszkadzały tak piękne drzewa na uboczu. Dlaczego ktoś dał na to zgodę? W czasach kryzysu klimatycznego gdy każde drzewo jest na wagę złota takie rzeczy nie powinny mieć miejsca - argumentuje kobieta.

Linda Hofman, rzeczniczka gliwickiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", pod które podlega jednostka działająca w Opolu, tłumaczy, że cisów związana była z pracami pielęgnacyjnymi wynikającymi ze stanu roślin. Wskazuje, że zdjęcia krzewów sprzed cięć, jakie można zobaczyć za pośrednictwem Google Street View nie odzwierciedlają ich stanu sprzed tych zabiegów.

- Dolne partie roślinności zostały zaatakowane przez grzyby lub pasożyty, nosiły wyraźne znamiona choroby. W dodatku krzewy były przerośnięte i wymagały przerzedzenia. Aby uniknąć konieczności wycinki lub przesadzenia cisów konieczne było radykalne podcięcie - przekonuje.

Linda Hofman zapewnia, że krzewy będą obserwowane przez pracowników Zarządu Zlewni w Opolu i jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, zostaną opryskane.

- Choć teraz cisy nie wyglądają zadowalająco, krzewy wypuszczają zielone gałązki i wszystko wskazuje na to, że wiosną pojawią się nowe pędy. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że w sąsiedztwie cisów rośnie również pomnik przyrody, kilkuset letni platan, oraz inne drzewa, cenne przyrodniczo, w koronach których okoliczne ptactwo może naleźć schronienie - stwierdza pani rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto