Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak przed laty wyglądał handel w Opolu. Cieplak, stara giełda samochodowa i dawne targowiska

Mir
W naszej galerii znajdziesz zdjęcia pokazujące, jak kiedyś wyglądał handel w stolicy regionu. Przewijaj kolejne slajdy, gdzie znajdziesz opisy.
W naszej galerii znajdziesz zdjęcia pokazujące, jak kiedyś wyglądał handel w stolicy regionu. Przewijaj kolejne slajdy, gdzie znajdziesz opisy.
Te zdjęcia zrobiono przed 20, 30, 40 i 50 laty. Tak wyglądały opolskie sklepy: "Opolanin", "Ziemowit", czy "Cieplak" a także opolska giełda samochodowa i targowiska.

Legendarnym miejscem handlu w Opolu była opolska giełda samochodowa. Przez lata organizowana była na placu przy ul. Obrońców Stalingradu (dziś ulica Braci Kowalczyków) na opolskiej Nowej Wsi Królewskiej.

Początkowo wystawiano tam do sprzedaży samochody, z czasem jednak zaczęto handlować coraz szerszym asortymentem: meblami, sprzętem AGD, odzieżą, obuwiem, chemią i słodyczami z Niemiec.

Giełdę przy ul. Braci Kowalczyków zamknięto w 2018 roku. Teren kupiła firma Sindbad, która wybudowała na nim swoje centrum przesiadkowe.

Handlowym symbolem Opola przez laty był też Spółdzielczy Dom Handlowy "Opolanin". Obiekt został zbudowany przy ul. Ozimskiej w latach 1974-1981.

Częściowe otwarcie miało miejsce 6 grudnia 1983 roku. Dla klientów udostępniono wówczas dwie części „Opolanina”: spożywczą czyli „Supersam” oraz przemysłową w przyziemiu - dział AGD. Natomiast 9 maja 1984 roku otwarto pozostałą część obiektu.

Powierzchnia użytkowa sklepu wynosiła ponad 19,5 tys. m kw., a sprzedażowa 8,4 tys. m kw. Funkcjonowały w nim 32 stoiska handlowe, „Cepelia”, księgarnia „Dom Książki”, ośrodek „Praktyczna Pani”, kawiarenka, bufet przyzakładowy, szatnia dla klientów oraz pierwsza w Polsce „Przechowalnia dla dzieci”.

Atrakcją były pierwsze w regionie schody ruchome. Wycieczki szkolne zatrzymywały się w „Opolaninie” tylko po to, by dzieci mogły się nimi przejechać.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym opolskiego handlu był Powszechny Dom Towarowy "Centrum" przy ul. Krakowskiej. Jego otwarcie nastąpiło pod koniec stycznia 1965 roku. Dwa lata później otrzymał on nazwę "Ziemowit", którą wybrali czytelnicy Trybuny Opolskiej.

Pisząc o opolskim handu, nie sposób nie wspomnieć o pierwszym hipermarkecie, który powstał w Opolu. Został on otwarty 18 sierpnia 1999 roku. To obiekt niemieckiej sieci Real. W 2016 roku w jego miejscu powstał francuski Auchan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak przed laty wyglądał handel w Opolu. Cieplak, stara giełda samochodowa i dawne targowiska - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto