Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak żyło się w Opolu w latach 90. i na początku 2000. Ludzie, domy, budynki, ulice. Poznajecie jeszcze tamto miasto?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Plac Kopernika i rozpoczęta w 2000 roku budowa centrum handlowo-usługowego "Copernicus Center". Obiekt nigdy nie został dokończony. W 2004 roku otwarto tu Kinoplex. Natomiast szkielet budowli "Copernicusa" został rozebrany, a w jego miejscu powstał "Solaris".
Plac Kopernika i rozpoczęta w 2000 roku budowa centrum handlowo-usługowego "Copernicus Center". Obiekt nigdy nie został dokończony. W 2004 roku otwarto tu Kinoplex. Natomiast szkielet budowli "Copernicusa" został rozebrany, a w jego miejscu powstał "Solaris". Tadeusz Kwaśniewski
Wirtualny spacer po Opolu z końca lat 90. i początku dwutysięcznych. Pamiętacie dawny wiadukt na na ulicy Struga, plac Kopernika bez Solarisa czy groblę przez Kanał Ulgi w ciągu ul. Spychalskiego? Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała stolica regionu.

Opole zmienia się na naszych oczach. Jednak większość tych zmian dostrzegamy na starych zdjęciach.

Zapraszamy na kolejny wirtualny spacer po Opolu z końca lat 90. i początku dwutysięcznych. Na zdjęciach wykonanych przez ówczesnych fotografów Nowej Trybuny Opolskiej można zobaczyć m.in. stary wiadukt w ciągu ul. Struga nad ul. Armii Krajowej.

W 2008 roku ponad stuletnia konstrukcja, po której od kilku lat nie mogły już jeździć autobusy i ciężarówki, została rozebrana a w jej miejscu ruszyła budowa nowej przeprawy z charakterystycznym pylonem.

Zakończenie budowy miało miejsce na przełomie 2010 i 2011 roku, a koszt całego węzła drogowego, na który składa się wiadukt (nosi imię Żołnierzy Wyklętych), dwie estakady i droga najazdowa to ponad 65 mln zł.

Kolejna ważna przeprawa, która ułatwiła życie mieszkańcom Opola to most nad Kanałem Ulgi w ciągu ul. Spychalskiego, tzw. Most Zaodrzański. Pod koniec lipca 2002 roku poświęcił go arcybiskup Alfons Nossol.

Wcześniej ruch przez Kanał Ulgi w tym miejscu odbywał się po grobli, która miała stanowić tymczasowe rozwiązanie na czas budowy mostu w ciągu ul. Niemodlińskiej, jednak pozostawiono ją na dłużej. Ruch po grobli odbywał się tylko w kierunku centrum.

Na fotografiach z archiwum NTO można zobaczyć też m.in. przebudowę szpitala przy pl. Kopernika na siedzibę Uniwersytetu Opolskiego, szkielet budynku przy ul. Plebiscytowej, który miał być częścią fabryki FSO, nigdy jednak nie został dokończony.

Kilka lat temu został rozebrany, a w jego miejscu powstały nowoczesne budynki Centrum Usług Wspólnych czyli urzędu miasta oraz II Urzędu Skarbowego w Opolu i Krajowej Administracji Skarbowej.

Zobacz na starych zdjęciach, jak kiedyś wyglądało Opole.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto