Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie są aktualne ceny za wodę i ścieki w gminach powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Zobacz gdzie jest najtaniej i najdrożej

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Zobacz  na slajdach jakie są stawki za wodę i ścieki w Golubiu-Dobrzyniu i okolicznych gminach. Kolejność gmin w galerii od najdroższych do najtańszych, biorąc pod uwagę cenę za łączny koszt m3 wody i ścieków
Zobacz na slajdach jakie są stawki za wodę i ścieki w Golubiu-Dobrzyniu i okolicznych gminach. Kolejność gmin w galerii od najdroższych do najtańszych, biorąc pod uwagę cenę za łączny koszt m3 wody i ścieków
Sprawdzamy jakie są ceny za dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Wiemy, która gmina ma najtańsze usługi dla mieszkańców, a która najdroższe.

Warto wiedzieć, że w roku 2017 zmieniono Prawo Wodne i utworzono „Wody Polskie”. Instytucji tej powierzono zadanie regulatora cen. Dostawcy wody i odbiorcy ścieków muszą z nią ustalać proponowane taryfy za swoje usługi. Zwykle ceny są przyjmowane na 3 lata.

Niektóre przedsiębiorstwa występują, a mają takie prawo, o skrócenie tego okresu. W każdym przypadku muszą bardzo precyzyjnie uzasadnić wniosek, na przykład wzrostem kosztów funkcjonowania. W wielu przedsiębiorstwach pracownicy otrzymują minimalne stawki wynagrodzeń, ale w ostatnich latach te wzrastały, bo wzrastała określona ustawowo płaca minimalna. Drugim czynnikiem są ceny energii, które poszły zdecydowanie w górę. Natomiast jeśli spojrzelibyśmy na ten problem globalnie, to w dużych przedsiębiorstwach koszty energii stanowią 7 do 10 procent ogólnych kosztów funkcjonowania i dlatego nie można zrzucać wszystkiego na te koszty. W mniejszych przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych są to znaczące koszty. I tu z reguły po krótszym lub dłuższym czasie, bo bywało, że uzgodnienia trwały kilka miesięcy, z reguły zatwierdzaliśmy te taryfy - informuje "Pomorską" dr Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) „Wody Polskie” w Bydgoszczy.

Wiele samorządów i spółek wodno-kanalizacyjnych, mając świadomość rosnących kosztów, ustalając taryfy na 3 lata ma odmienne stawki dla każdego roku, z tendencją wzrostową. Nie brak jednak wyjątków. Zdarza się obniżanie stawek, np. w związku z modernizacją infrastruktury, ale też były przypadki "cenowych cudów" w roku wyborczym.

W Golubiu-Dobrzyniu ostatnia taryfa jest na rok - od 3 listopada 2023 do 2 listopada 2024. Gmina wiejska Golub-Dobrzyń ma taryfę na 36 miesięcy. Została zatwierdzona w lipcu 2021. Ceny obowiązują tu na cały okres. Kowalewo Pomorskie w lutym 2024 wdrożyło taryfę na 36 miesięcy. W każdym roku są inne stawki. Cena m3 wody wzrasta o 10-11 groszy rok do roku. Gmina Zbójno w październiku 2021 uzyskała zatwierdzenie taryf na 3 lata. Tu też w każdym roku są inne stawki. Cena m3 wody wzrasta o 13-15 groszy. Również w gminie Ciechocin trzyletnią taryfę zatwierdzono w roku 2021 (w lipcu). Tu też ceny są ustalane na każdy rok. Wzrastają o 3 grosze. Gmina Radomin też ma trzyletnią taryfę zatwierdzoną w 2021 roku (w maju), z cenami wody na pierwszy rok i od 13 do 36 miesiąca. Cena m3 wody wzrasta o grosz.

Ceny za wodę i ścieki w gminach powiatu golubsko-dobrzyńskiego

Zobacz w galerii jakie są stawki za wodę i ścieki w okolicy

Czytaj w serwisie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto