Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tęczowa flaga na pomniku Marii Konopnickiej przy LO2 w Opolu. Tęczowe Opole: "To nie nasza akcja"

Redakcja
Kto zawiesił flagę i wiersz na pomniku Marii Konopnickiej? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że to kolejna taka akcja środowisk LGBT+ w Polsce, które w ten sposób zwracają uwagę na problemy, z jakimi się borykają osoby heteroseksualne i transpłciowe.
Kto zawiesił flagę i wiersz na pomniku Marii Konopnickiej? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że to kolejna taka akcja środowisk LGBT+ w Polsce, które w ten sposób zwracają uwagę na problemy, z jakimi się borykają osoby heteroseksualne i transpłciowe. czytelniczka Adriana
Na pomniku Marii Konopnickiej przy Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr II w Opolu znalazła się tęczowa flaga z tak zwanymi Trzema Strzałami - symbolem ruchu antyfaszystowskiego. Na monumencie wybitnej Polki, patronki szkoły, znalazł się też wydrukowany list "Po ciszy". O zdarzeniu poinformowała nas czytelniczka nto.

- Idąc do pracy w ubiegły poniedziałek zauważyłam flagę LGBT+ - napisała pani Adriana.

Flaga, jak słyszymy w szkole, została zdjęta zaraz po jej powieszeniu. - Gdy pracownicy szkoły zauważyli rano, że na pomniku jest nowa "dekoracja", natychmiast ją zdjęli - tłumaczy Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektorka placówki dodając, że pomnik Marii Konopnickiej niejednokrotnie był "przyozdabiany" w różny sposób. - Czasem pojawiają się na nim parasolki czy butelki lub puszki. Zawsze je usuwamy, by pomnik wyglądał dobrze - tłumaczy Buganik-Pszczyńska.

Kto zawiesił tęczową flagę? Nie wiadomo.

Nie wiedzą tego nawet działacze Tęczowego Opola - grupy aktywistów skupionych w mieście wokół walki o równouprawnienie i prawa osób nieheteronormatywnych i transpłciowych.

- Nic mi na ten temat nie wiadomo, naprawdę. My się nie kryjemy z naszymi akcjami, więc gdyby to nasi działacze robili, mówilibyśmy o tym głośno - komentuje Maciej Kruszka z TO.

Kruszka dodaje jednak, że sam zamysł akcji nie jest zły. - Nic nie zostało zniszczone, nikogo też nie znieważono. Trzeba pamiętać, że ten pomnik jest chyba jedynym monumentem osoby uznawanej powszechnie za osobę homoseksualną - mimo, że związek tej wybitnej Polki z Marią Dulębianką był raczej wymazywany z historii, co w zasadzie nie dziwi, skoro Konopnicka jest autorką pieśni patriotycznej "Rota".

W stolicy kraju przyozdabiano między innymi pomnik Bolesława Prusa czy Jana Pawła II.

- Symbolicznie pomniki najczęściej związane są z walką o różne wartości, o godność, o lepsze życie. Dokładanie tęczowej symboliki uświadamia, jaka aktualnie w Polsce toczy się walka o lepsze życie osób LGBT+ - podsumowuje działacz Tęczowego Opola.

Osoby LGBT+, które na pewno kojarzysz. To ludzie literatury,...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto