Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toksyczne ubranka

m
Według ostatnich raportów sporządzonych na zlecenie WWF (to skrót od World Wide Fund for Nature - Światowego Funduszu na rzecz Przyrody), ubrania w tym również te noszone przez dzieci zawierają związki, które mogą ...

Według ostatnich raportów sporządzonych na zlecenie WWF (to skrót od World Wide Fund for Nature - Światowego Funduszu na rzecz Przyrody), ubrania w tym również te noszone przez dzieci zawierają związki, które mogą powodować problemy zdrowotne. - WWF namawia do sprawdzenia, z czego tak naprawdę zrobione są ubrania naszych dzieci - przekonuje Agnieszka Sznyk, specjalista ds. komunikacji WWF. - Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele szkodliwych związków chemicznych jest obecnych w otaczających nas produktach codziennego użytku.

W produkcji odzieży, w tym także tej dziecięcej, bardzo szeroko wykorzystywane są syntetyczne związki chemiczne z grupy perfluorowęglowodorów (PFC). Są to substancje nie wchłaniające wody, ani oleju, niezwykle odporne na ciepło i wszelkie reakcje chemiczne. Dzięki tym właściwościom znalazły zastosowanie jako środki zabezpieczające ubrania, dywany, czy tapicerki przed zabrudzeniem lub zamoknięciem. Wykorzystywane są także do zwiększenia trwałości dziecięcych ubrań - kurtek, spodni, czy bluz. Związki te można znaleźć nawet w tradycyjnych szkolnych mundurkach i fartuszkach. - Tymczasem naukowcy ostrzegają, że substancje z grupy PFC mogą być niebezpieczne dla zdrowia - informuje Agnieszka Sznyk. - Związki te mają tendencję do odkładania się w tkankach mózgowych, zwłaszcza w podwzgórzu, i w ten sposób mogą zakłócać pracę hormonów.

PFC mają również właściwości rakotwórcze, mogą wpływać negatywnie na układ odpornościowy organizmów i powodować nieprawidłowości rozwojowe. Z tych względów lepiej ograniczyć kontakt dzieci, które są bardziej niż dorośli wrażliwe na wpływ szkodliwych substancji chemicznych, z tymi związkami.

Rodzice w większości przypadków nie są świadomi niebezpieczeństw związanych z zawartością toksycznych chemikaliów w odzieży. Obecność chemikaliów w odzieży rzadko też oznacza się na metkach, więc trudno jest sprawdzić, jakie są właściwości danego produktu.

Sprawdź to
O tym, że dana tkanina zawiera niebezpieczne związki z grupy PFC może świadczyć np. napis "waterproof" albo "non-iron".
Aby ograniczyć kontakt ze szkodliwymi chemikaliami najbezpieczniej jest używać tkanin z jak najmniejszą ilością syntetycznych dodatków. WWF zaleca kupowanie odzieży zrobionej z naturalnych włókien, takich jak len, czy bawełna oraz jak najrzadsze korzystanie z pralni chemicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto