Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toksyczny koktajl

MU
Każdy z nas może mieć w swoim organizmie przynajmniej kilkadziesiąt toksycznych związków chemicznych. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodową organizację ekologiczną Światowy Fundusz na rzecz ...

Każdy z nas może mieć w swoim organizmie przynajmniej kilkadziesiąt toksycznych związków chemicznych. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodową organizację ekologiczną Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF).

Kampania Detox

Fundusz przeprowadził ciekawy eksperyment - przepadał krew 15 ochotnikom w Polsce. W eksperymencie wzięli udział m. in. znani dziennikarze, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, aktorka Edyta Jungowska, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny prof. Jan Ludwicki oraz dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Maciej Piróg. Wszystkim pobrano krew, która następnie analizowana była w laboratoriach w Belgii, Czechach oraz Szwecji. W badaniu skupiono się na poszukiwaniu 39 chemikaliów. W pobranych próbkach krwi znaleziono ich 25. Ponad połowa z wykrytych substancji to związki których produkcję wstrzymano lub znacznie ograniczono już kilkadziesiąt lat temu. Niestety, dzięki swojej trwałości i zdolności do biokumulacji nadal pozostają one w środowisku.
Badania WWF w Polsce i raport z nich wynikający "Chemikalia w naszej krwi" były częścią ogólnoeuropejskiej kampanii Detox, która ma na celu poparcie reformy prawa Unii Europejskiej dotyczącego zaostrzenia we wspólnocie kontroli nad wykorzystaniem niebezpiecznych chemikaliów w produktach codziennego użytku - tzw. projektu REACH.

Co nas otacza?

Jak powiedział dyrektor WWF w Polsce Ireneusz Chojnacki, "w Europie zarejestrowanych jest sto tysięcy substancji chemicznych i aż 86 proc. z nich nie jest przebadanych pod względem szkodliwości dla zdrowia". - W mojej krwi znaleziono aż 22 z 39 badanych substancji i uważam, że jak najszybciej trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby substancje te nie stały się częścią organizmów moich dzieci i wnuków - dodał Chojnacki.
- Związki chemiczne znajdują się dzisiaj w większości otaczających nas produktów codziennego użytku: odzieży, kosmetykach, opakowaniach żywności, farbach, meblach czy sprzęcie RTV - informuje Agnieszka Sznyk, specjalista ds. komunikacji WWF Polska.
Co najważniejsze - chemikalia są również przyswajane przez organizmy żywe. Jak wskazują naukowcy, nie ma już na Ziemi organizmu, który nie byłby nimi zanieczyszczony - od żab żyjących w puszczy amazońskiej, po niedźwiedzie polarne i człowieka.

Bezbronny konsument

Wpływ, jaki syntetyczne substancje chemiczne mogą mieć na zdrowie ludzi i zwierząt, nie jest do końca poznany, jednak wiele związków uważanych powszechnie za bezpieczne (jak np. DDT czy PCB), ujawniło toksyczne właściwości dopiero po upływie wielu lat. Obecnie brak jest prawnych mechanizmów kontroli nad produkcją i wykorzystaniem syntetycznych związków, dlatego wycofane z użytku szkodliwe chemikalia są często zastępowane nowymi o podobnych właściwościach. Zwykły konsument pozostaje zupełnie bezbronny, nie mając nawet dostępu do informacji o właściwościach wykorzystywanych przez siebie substancji. - Współczesna nauka dostarcza wciąż nowych argumentów i teorii łączących wzrost częstości występowania niektórych nowotworów, zaburzeń rozrodu, wad rozwojowych, osłabienia układu odpornościowego, czy alergii z długotrwałym narażeniem na syntetyczne substancje chemiczne - ostrzega prof. Jan K. Ludwicki, Dyrektor PZH i szef zespołu specjalistów, którzy przygotowali raport z badania WWF. - Obecna sytuacja przypomina niekontrolowany eksperyment, który od lat prowadzony jest na wielką skalę na ludziach i środowisku - dodaje Ludwicki.

Co to jest REACH?
To propozycja systemu kontroli w Unii Europejskiej, która powinna doprowadzić do identyfikacji i stopniowej eliminacji najbardziej szkodliwych chemikaliów. Ostateczny kształt nowego prawa zależy jednak od tego, czy w pracach nad projektem przeważą argumenty dotyczące zdrowia i życia konsumentów, czy interesy lobby chemicznego. Nad projektem pracują także polscy ministrowie, a wkrótce będą nad nim debatować również Eurodeputowani z naszego kraju. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody dąży do tego, by system kontroli chemikaliów chronił przede wszystkim zdrowie konsumentów, a nie interesy wielkich koncernów chemicznych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem internetowym: www.wwf.pl/reach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto