Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne dania kuchni polskiej: gęsina, leśne grzyby i chłopskie „lepiochy”

Joanna Boroń
Dla Przemysława Jasiulewicza tradycyjne receptury to inspiracja.
Dla Przemysława Jasiulewicza tradycyjne receptury to inspiracja. Radek Koleśnik
W ramach naszej akcji zajmować się będziemy smakami regionu. A któż je lepiej zna niż Przemysław Jasiulewicz, szef kuchni w Gospodzie Jamneńskiej .

Jakby pan zdefiniował kuchnię regionalną?

To kuchnia , w której korzysta się z lokalnych produktów i przygotowuje dania zgodnie z tradycyjnymi recepturami, ale „przełożonymi” na dzisiejsze czasy, na dzisiejsze smaki.

Koszalin ze względów historycznych to tygiel regionalny. Jedyne tradycje wywodzą się z kultury jamneńskiej. Rita Scheller, dawna mieszkanka naszych ziem, w swojej książce podaje przykłady dań pomorskich. Królowała wówczas gęsina, dziś u nas mało doceniana...

A warto ją przywrócić do naszych łask. Gospoda serwuje gęsinę w różnorodnym wydaniu. Gęsina jest u nas popularna szczególnie w grudniowym okresie świątecznym oraz w okolicach 11 listopada, tak zwana gęsina na świętego Marcina. Podajemy ją z borowikami i żurawiną. Choć jest to tradycyjne połączenie smaków, nasza Gospoda poszła tu o krok dalej i podaje gęś z konfiturą z jarzębiny. Chcemy przypomnieć naszym klientom ten piękny, lekko cierpki w smaku i rzadko dziś wykorzystywany w kuchni owoc.

Powiedział pan, że kuchnia regionalna powinna czerpać z darów natury. Ma to odzwierciedlenie w karcie Gospody Jamneńskiej?

Oczywiście, że tak. Nasi goście bardzo lubią nasze sezonowe dnia. Jesienią przygotowujemy specjalną kartę grzybową, której przebojem są pierogi z kurkami. Popularne są również polędwiczki wieprzowe podawane z wykorzystaniem metody sous vide na całych kapeluszach podgrzybków z odrobiną boczku, a ich smak przełamany jest anyżem z anyżówki. Ten aromat w kuchni polskiej sprawdza się genialnie. Do polędwiczek dodawane są kopytka smażone na maśle oraz fasolki szparagowe zawinięte w boczek i zapieczone pod salamandrem.

Dla wielu osób tradycyjna kuchnia staropolska kojarzy się z prostymi chłopskimi daniami...

I słusznie, bo są to dania popularne i smaczne. W naszym stałym menu królują tradycyjne pierogi ruskie jako chłopskie lepiochy, choć obok są ich bardziej współczesne wersje, na przykład pierogi z łososiem. Co ciekawe, goście najbardziej lubią jednak te z serem i ziemniakami, choć przecież każda rodzina ma swój tradycyjny przepis na te pierogi.

Przyślij swój przepis i wygraj telefon!

Lubicie gotować? Macie swoje ulubione potrawy? Weźcie udział w konkursie na przepis kuchni z naszego województwa.

Przepis prześlijcie pod adres [email protected] do 22.10. do godz.23.59, (w tytule mejla wpiszcie “Smaki regionu”). Do wygrania są trzy telefony Nokia Lumia 535. Więcej szczegółów na kulinarnie.naszemiasto.pl.

Przepisy znajdziecie na kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m.in. kuchnię regionalną - na PizzaPortal.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto