Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasa rowerowa dookoła Opola [zdjęcia]

Bartłomiej Cybruch
ul. Wygonowa w Opolu
ul. Wygonowa w Opolu Bartłomiej Cybruch
O korzyściach płynących z uprawiania kolarstwa lub po prostu rekreacyjnej jazdy na rowerze powiedziano i napisano już wiele.

Przypomnijmy tylko najważniejsze atuty regularnego uprawiania tej aktywności ruchowej, przez cały rok, w tym również w okresie jesienno – zimowym; poprawia wydolność organizmu i funkcjonowanie układu krążeniowo – oddechowego, wzmacnia odporność, wzmacnia układ mięśniowy nie powodując nadmiernego przeciążenia stawów jak to ma miejsce np. przy bieganiu ( zwłaszcza po twardej nawierzchni ), poprawia koordynację i koncentrację, redukuje zbędną tkankę tłuszczową.

Do tego można dodać odreagowanie psychiczne, uaktywnienie endorfin, możliwość obcowania z naturą, podziwianie przepięknych widoków i utrwalanie ich na fotografiach.

O jeździe rowerowej można wypowiadać się tylko w samych superlatywach, choć malkontenci zapewne znajdą jakieś mankamenty, nie mniej jednak ja ich nie dostrzegam, choć pokonuję dalekie trasy rowerowe przez okrągły rok.

Oczywiście, można rozróżnić wiele rodzajów treningów rowerowych … mogą być krótkie i dynamiczne, niemalże sprinterskie lub długodystansowe.

Najważniejsze aby się ruszyć z domu, a preferencje dotyczące rodzaju wysiłku same się ujawnią.

Natomiast, jeśli ma być to rozpoczęcie aktywności po długiej przerwie, warto poradzić się lekarza … na ile organizm może podjąć wysiłek.

Chciałbym zaproponować trasę w sam raz dla osób początkujących ale mających już za sobą pewne przygotowanie kondycyjne i regularne treningi rowerowe. Trasa ta może również odpowiadać na oczekiwania osób zaawansowanych, które lubią wykonywać średnie trasy w dynamicznym tempie.

Trasa dookoła Opola. Oczywiście „dookoła Opola” jest pojęciem umownym, ponieważ takich tras rowerowych można wytyczyć wiele. Moja trasa będzie wiodła przez jeziora turawskie i dzielnicę „Malina”, gdzie również są malowniczo położone jeziorka wraz z bujnym otoczeniem przyrody.

Wyprawę rozpoczynamy w parku osiedlowym „Armii Krajowej”. Opolanom mieszkającym w innych rejonach miasta polecam to miejsce, ponieważ świetnie się rozwija pod kątem przyrodniczym i jest naprawdę ciekawe krajobrazowo. Zwłaszcza wiosna i jesień są tutaj bardzo kolorowe, a intensywnie przyświecające promienie słoneczne czynią to miejsce wyjątkowym !

Stąd kierujemy się na ul. Wygonową … jest to ulica łącząca osiedle Armii Krajowej oraz dzielnicę Gosławice z ul. Witosa i dalej w kierunku ul. Częstochowskiej. Po dojechaniu do ul. Witosa kontynuujemy jazdę nadal prosto przejeżdżając skrzyżowanie z ul. Górną, a następnie wśród pół uprawnych i ogrodów działkowych do ul. Częstochowskiej.

Na ul. Częstochowskiej jedziemy prosto w kierunku Lędzin wykorzystując ścieżkę rowerową ciągnącą się wzdłuż ogrodów działkowych. Po dojechaniu do Lędzin nadal jedziemy prosto do miejscowości Chrząstowice, a następnie Dębska Kuźnia. W Dębskiej Kuźni skręcamy w lewo i jedziemy przez las do miejscowości Niwki, a z Niwek prosto nad jeziora turawskie. Dojeżdżamy do miejsca w którym łączą się trzy jeziora ... Duże, Średnie i Małe. Tutaj możemy zrobić rundkę dookoła jeziora Średniego i Małego w sąsiedztwie jeziora Dużego lub zrobić sobie czynny wypoczynek poprzez ćwiczenia na siłowni terenowej zlokalizowanej nad jeziorem Średnim.

Wracamy tą samą trasą z tym, że jadąc ul. Częstochowską kierujemy się prosto do ul. Ozimskiej.

Na skrzyżowaniu z ul. Witosa i Tysiąclecia skręcamy w lewo w ul. Tysiąclecia, którą dojeżdżamy do dzielnicy Grudzice i ul. Morcinka. Jedziemy dalej aż do skrzyżowania z ul. Obrońców Stalingradu, tutaj skręcamy w lewo i jedziemy niedługi odcinek ul. Obrońców Stalingradu, a następnie przy pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Groszowicką, następnie zaraz w lewo w ul. Podlesie, którą dojeżdżamy do wspomnianych jezior na Malinie, które zlokalizowane są po obu stronach drogi.

Tutaj, mamy wielkie pole do popisu jeśli chodzi o aktywność ruchową. W okresie letnim działa tutaj chronione kąpielisko, a więc możemy popływać, a w okresie jesienno – zimowym pobiegać, pospacerować lub pomaszerować.

Podczas mojej niedawnej wizyty w tm miejscu, zastałem tutaj osobę pływającą w jeziorze, pomimo wczesnej godziny porannej i bardzo niskiej, grudniowej temperatury powietrza.

Po wizycie nad jeziorami dalej kierujemy się ul. Olimpijską, następnie skręcamy w prawo w ul. Leonida Teligi i kierujemy się prosto przez ul. Ojca Edwarda Frankiewicza do dzielnicy Groszowice. Skręcamy w prawo do ul. Gorzołki, a następnie kontynuujemy jazdę ul. Popiełuszki dojeżdżając do al. Przyjaźni.

Tutaj możemy kontynuować trasę aleją Przyjaźni, a następnie przez dzielnicę Nowa Wieś Królewska do centrum Opola lub skręcić w lewo do kąpieliska Bolko, a następnie do Bulwarów Nadodrzańskich, którymi nad rzeką Odrą dojedziemy do Wyspy Bolko, którą zawsze warto odwiedzić. Dalej kierujemy się do centrum Opola, a stamtąd możemy pojechać w kierunku osiedla Armii Krajowej lub do dowolnego punktu naszego miasta.

Moja trasa wyniesie "+", "-" 60 - 70 km. w zależności od punktu docelowego w którym zakończymy wyprawę.

Polecam tę trasę i zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z trasy wykonanych w godzinach porannych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto