Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy otrzymują numery PESEL. „Jest szybko i sprawnie” – ocenia wojewoda Kłosowski

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Urząd Miasta w Gogolinie dokłada wszelkich starań, aby nowi mieszkańcy gminy byli obsłużeni z pominięciem dodatkowego, niepotrzebnego stresu.
Urząd Miasta w Gogolinie dokłada wszelkich starań, aby nowi mieszkańcy gminy byli obsłużeni z pominięciem dodatkowego, niepotrzebnego stresu. Opolski Urząd Wojewódzki
W środę (16 marca) ruszyła procedura nadawania uchodźcom z Ukrainy numerów PESEL. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miejskim w Gogolinie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski przekonywał, że problemy techniczne postawione przed samorządami zostały pokonane.

Sławomir Kłosowski mówił, że logistyka przedsięwzięcia była wymagającym zadaniem.

– Wszyscy mieliśmy obawy, jak ta zakrojona na ogromną skalę akcja uda się, jak ruszy w kraju i województwie opolskim – powiedział Kłosowski.

Zaznaczył również, że wszystkie zadania przekazane do realizacji w regionie są przeprowadzane sprawnie. Wojewoda poinformował, że samorządy terytorialne otrzymają wsparcie pracowników administracji państwowej różnych szczebli.

– Wiemy, że włączą się na pewno pracownicy KAS i ZUS. W piątek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami ARMiR, KOWR, KRUS, aby rozmawiać o tym, jak zasilić i usprawnić działania samorządowców – powiedział wojewoda.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala zapewnił, że w jego gminie „starano się przygotować jak najlepsze warunki do obsługi przyjaciół z Ukrainy”. Włodarz podkreślił, że mając świadomość pracy w całkowicie nowej rzeczywistości, ważne było, aby czynności urzędowe były jak najmniej kłopotliwe i nie przynosiły dużego stresu dla uciekających przed wojną.

Dla klientów gogolińskiego urzędu przygotowano trzy stanowiska obsługi. Dwa dodatkowe są traktowano jako awaryjne na wypadek wzmożonego ruchu w przyszłości. W urzędzie zatrudniono Ukrainkę, która zna bardzo dobrze język polski. Zdjęcia biometryczne są wykonywane na miejscu. Przygotowano także miejsce oczekiwania, minibawialnię dla dzieci, a także kawę i herbatę. Przyjmowania ludzi podzielono na godziny, aby nie zaburzyć normalnej pracy urzędu.

Wójt gminy Walce Marek Śmiech, również uczestniczący w konferencji, wskazał atuty małych samorządów w organizacji wsparcia dla uchodźców.

- Każdy wójt, burmistrz doskonale wie, gdzie te osoby się znajdują i w jaki sposób jak najlepiej zorganizować dla nich pomoc i przyjęcie - mówił.

Samorządowiec zaznaczył także, że wielu nowoprzybyłym osobom trzeba założyć adres e-mail, aby móc utworzyć internetowy profil zaufany. Nieoceniona w tym jest pomoc wolontariuszy i pracowników ukraińskojęzycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uchodźcy z Ukrainy otrzymują numery PESEL. „Jest szybko i sprawnie” – ocenia wojewoda Kłosowski - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto