Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ułożyli kilometry kwietnych dywanów. Dzieła sztuki w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce i Zalesiu Śląskim przyciągnęły turystów. Boże Ciało 2023

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Mieszkańcy m.in. Klucza, Olszowej, Zimnej Wódki, Zalesia Śląskiego, Rozmierzy i Ujazdu ułożyli kwietne dywany z okazji Bożego Ciała. Ta tradycja obecna jest na wsiach pod Strzelcami Opolskimi od ponad 100 lat. Od niedawna znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Układanie kolorowych dywanów jest wieloletnią tradycją, kultywowaną każdego roku.

Według relacji starszych mieszkańców, wszystko zaczęło się od ozdabiania ołtarzy w czasie Bożego Ciała. Z biegiem lat tradycja ta rozwijała się, a ludzie starali się tworzyć coraz dłuższe i bardziej imponujące dywany.

Żmudne układanie

Obecnie każda rodzina ma przypisany swój fragment dywanu do ułożenia, a poszczególne części łączą się ze sobą prowadząc od kościoła do poszczególnych ołtarzy. Żeby całość wyglądała spójnie, mieszkańcy używają drewnianych ramek o szerokości 50 cm.

Do środka wsypują posiekaną paproć, która pełni rolę zielonego podkładu, a na górze układają wzory z kwiatów.

Ułożenie kwietnego dywanu o długości 20 metrów zajmuje około 3-4 godzin. Ale wcześniej trzeba zebrać kwiaty i przygotować paproć do ułożenia, a to kolejne godziny.

- Odkąd pamiętam, jeszcze się nie zdarzyło, żebyśmy nie ułożyli dywanów - wspomina Pan Alojz, mieszkaniec Klucza. - Raz próbowała nam przeszkodzić pogoda, bo przeszła potężna burza. Ale i tak zdążyliśmy zanim się rozpadało.

Co ciekawe, w proces układania dywanów angażują się różne pokolenia, a podczas święta Bożego Ciała do wsi pod Strzelcami Opolskimi przyjeżdżają także rodziny z okolicy, aby pomagać w tworzeniu tych pięknych dzieł sztuki.

- Każdego roku wzory się trochę różnią. Wszystko zależy od tego, jakie kwiaty akurat można zebrać - mówi Agnieszka Proksza z Klucza.

Turystyka dla kwietnych dywanów

W ubiegłym roku UNESCO wpisało tradycję układania kwietnych dywanów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to nie tylko zaszczyt dla mieszkańców, ale również szansa na promocję tego regionu.

Tradycja już przyciąga turystów. Jedni przyjeżdżają, by uczestniczyć w procesji na kwietnych dywanach, inni chcą po prostu zobaczyć na żywo kwiatowe dzieła sztuki.

Co ciekawe, wsie pod Strzelcami Opolskimi to nie jedyne miejsce w kraju, gdzie kultywowana jest ta tradycja. Kwietne dywany powstają także W Spycimierzu w województwie łódzkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ułożyli kilometry kwietnych dywanów. Dzieła sztuki w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce i Zalesiu Śląskim przyciągnęły turystów. Boże Ciało 2023 - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto