Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Opolski wydał "Leksykon dziedzictwa kulinarnego Śląska". Takiej książki jeszcze nie było

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Opolskiego właśnie ukazał się "Leksykon dziedzictwa kulinarnego Śląska" autorstwa Lidii Przymuszały i Doroty Świtały-Trybek.

Książka jest efektem wieloletniej współpracy autorek, reprezentujących różne dyscypliny naukowe i perspektywy badawcze - lingwistykę i kulturoznawstwo.

Leksykon stanowi rodzaj tematycznego słownika języka i kultury kulinarnej regionu. Celem tej interdyscyplinarnej pracy jest zaprezentowanie bogactwa kulinariów w powiązaniu z tradycją i kulturą Śląska. W leksykonie zarchiwizowano nie tylko słownictwo kulinarne utrwalone w powszechnej świadomości Ślązaków, ale także to mniej znane – odchodzące dziś do językowego lamusa.

"Na Śląsku język oraz kuchnia są podstawowymi wyróżnikami śląskiej grupy etnicznej, wyznacznikami tożsamości kulturowej oraz znakiem kulturowej identyfikacji. Wobec powyższego zrodził się pomysł, by na kulinaria spojrzeć z dwóch perspektyw: kulturowej i językoznawczej. Leksykon kulinariów śląskich gromadzi w jednym miejscu nazwy potraw, nie tylko te funkcjonujące do dziś i utrwalone w powszechnej świadomości Ślązaków, ale także archiwizuje słownictwo kulinarne odchodzące w zapomnienie, pokazując je w ścisłym powiązaniu z kulturą regionu".

Leksykon jest pierwszym tak obszernym i wieloaspektowo opracowanym zbiorem śląskiej leksyki kulinarnej i kulinariów regionu. Do tej pory nie było tego typu pracy na polskim rynku wydawniczym. Opracowanie liczy 974 hasła oraz 40 autorskich zdjęć potraw.

Trzon bazy źródłowej stanowią materiały zebrane przez autorki podczas badań terenowych, prowadzonych w latach 2008-2020, którymi objęto 156 miejscowości (wiejskich, małomiasteczkowych, jak i wielkoprzemysłowych), w obrębie dwóch województw: śląskiego i opolskiego.

Publikacja jest adresowana zarówno do badaczy różnych dyscyplin naukowych zajmujących się problematyką dziedzictwa kulturowego, jak i do szerokiego grona odbiorców, w tym do miłośników regionu zainteresowanych tradycjami kulinarnymi.

Obie autorki są pracownikami naukowymi Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego.

Dr hab. Lidia Przymuszała interesuje się leksykologią, frazeologią gwarową (szczególnie śląską), paremiologia, etnolingwistyką, stylistyką historyczna.

Zainteresowania naukowe dr hab. Doroty Świtały-Trybek obejmują m.in. tradycyjną i współczesną kulturę, dziedzictwo kulturowe Śląska.

Publikacja i moment jej ukazania się doskonale korespondują z nadchodzącymi Europejskimi Dniami Dziedzictwa, których hasłem przewodnim są w tym roku „Smaki dziedzictwa”.

Uniwersytet Opolski zaprasza 11 i 18 września na Wzgórze Uniwersyteckie, gdzie przy studni św. Wojciecha prezentowana będzie m.in. kuchnia średniowieczna i kuchenne rewolucje PRL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uniwersytet Opolski wydał "Leksykon dziedzictwa kulinarnego Śląska". Takiej książki jeszcze nie było - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto