Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upał w Trójmieście: Jaka woda jest najlepsza? Gazowana, niegazowana, a może smakowa?

redakcja
redakcja
Upały dały się nam we znaki. Lekarze apelują, by pić nawet do trzech litrów wody dziennie. Ze sklepowych półek znikają zgrzewki wód, teoretycznie zdrowych i bogatych w cenne składniki. Jaka woda jest najlepsza?

Upały dały się nam we znaki. Lekarze apelują, by pić nawet do trzech litrów wody dziennie. Ze sklepowych półek znikają zgrzewki wód, teoretycznie zdrowych i bogatych w cenne składniki.

Mineralna, źródlana czy stołowa

Tadeusz Wojtaszek z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego mówi wprost: - Na rynku znajduje się około 300 rodzajów wód butelkowanych, z c-tylko około 30 to wody zawierające składniki mineralne w ilościach powodujących korzystne oddziaływanie na zdrowie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami to wody średnio i wysokozmineralizowane. Wody średniozmineralizowane zawierają od 500 do 1500 mg minerałów na litr, natomiast te wysokozmineralizowane mają ich już powyżej 1500 mg na litr. Pełnią one funkcję profilaktyczno-zdrowotną, ponieważ uzupełniają niedobory w diecie i są jedną z najlepszych form dostarczania minerałów do organizmu dzięki bardzo dobrze przyswajalnej postaci jonowej.

Ponadto w gronie wód butelkowanych znajdują się wody źródlane, które zawierają poniżej 500 mg minerałów na litr.

- Problem w tym, że konsumenci wodę sprzedawaną w butelkach nieodmiennie kojarzą z wodą mineralną, a to wielkie nieporozumienie - wyjaśnia Tadeusz Wojtaszek. Wód źródlanych nie należy mylić z mineralnymi, bo chociaż na etykietach często mają wypisane składniki mineralne, to jest ich tak mało, że nie mają one prozdrowotnego znaczenia dla organizmu.

Można je za to z powodzeniem stosować jako alternatywę zwykłej kranówki: do gotowania czy rozcieńczania soków.

Ale uwaga: - Takie wody można pić w celu ugaszenia pragnienia, pamiętając jednak, że spożywanie ich w większych ilościach wypłukuje z organizmu składniki mineralne - dodaje Wojtaszek.

Wśród wód butelkowanych są też wody stołowe wzbogacone w składniki mineralne, przede wszystkim w magnez, wapń i jod, które podobnie jak wody mineralne służą celom zdrowotnym.

Naturalna czy smakowa

- Zdecydowanie odradzam spożywanie wód smakowych - mówi Anetta Makiewicz, dietetyczka. - Zawierają one dużo szkodliwego cukru. Jeśli ktoś lubi wodę smakową, to do wody naturalnej może dodać plasterek cytryny - dodaje. Podobnego zdania są lekarze.

- To zwykłe wody aromatyzowane, bez żadnych wartości odżywczych. W dodatku ich słodki smak jest uzyskiwany za pomocą sztucznych i niezbyt zdrowych substancji chemicznych - radzi Zofia Klimczewska, internista.

Z bąbelkami czy bez

Nieprawdą jest, iż woda niegazowana jest zdrowsza od gazowanej. - Woda gazowana zawiera dwutlenek węgla, który ma działanie bakteriobójcze - przyznaje Zofia Klimczewska. Poza tym w opinii wielu osób woda gazowana skuteczniej gasi pragnienie i lepiej smakuje. Trzeba jednak pamiętać, że bąbelki pobudzają przemianę materii i zwiększają apetyt, więc osoby, które są na diecie, powinny ich unikać.


Twoim zdaniem: Jakie napoje preferujecie w trakcie upałów? Woda z bąbelkami, bez, kawa gorąca, mrożona, a może jakieś dobre koktaile? Czekamy na Wasze opinie!

Źródło: Upały. Jaką wodę mineralną pić najlepiej - przeczytaj nasz poradnik - gp24.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto