Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

USK w Opolu wstrzymało realizację programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
29.04.2016  krakow  
szpital, rydygiera, malopolskie centrum oparzeniowe, odzial, przekazanie usg, dar od grupy azoty tarnow, 
nz 

fot. andrzej banas / polska press
29.04.2016 krakow szpital, rydygiera, malopolskie centrum oparzeniowe, odzial, przekazanie usg, dar od grupy azoty tarnow, nz fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
Takie badania w ramach ogólnopolskiego programu, finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia, wykonywano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Z powodu COVID je wstrzymano.

Na brak możliwości wykonania takich badań na Opolszczyźnie zwrócił nam uwagę czytelnik, który chciał z nich skorzystać. - Na ogólnopolskiej infolinii usłyszałem, że obecnie nie ma takiej możliwości, bo szpital, który je robił wstrzymał przyjęcia. Kwalifikuję się i chciałem z nich skorzystać - opowiadał.

Na tej samej infolinii usłyszeliśmy, że nie wiadomo, kiedy badania na Opolszczyźnie zostaną wznowione i należy się o to dopytywać. Tymczasem program w pierwotnym założeniu miał obowiązywać do końca 2020 roku.

Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej, realizowany jest w ramach programu polityki zdrowotnej pn. "Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020".

W ramach programu pacjentom oferowane jest bezpłatne badanie ultrasonograficzne, którego celem jest stwierdzenie występowania tętniaka aorty brzusznej.

Badania wykonywane są u osób w wieku 65 lat i powyżej, u których stwierdzono występowanie co najmniej trzech czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, spośród wymienionych poniżej:

  • choroba wieńcowa,
  • palenie tytoniu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • hiperlipidemia,
  • płeć męska.

Celem realizacji Ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej jest zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej. W latach 2018-2020 planowane jest objęcie badaniem przesiewowym 30 tys. osób.

Na badania można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: (22) 211 18 64. Infolinia pracuje w godzinach 8.00-16.00.

Zapytaliśmy w USK w Opolu, co dalej z programem. - W odpowiedzi na pytanie informuję, że organizatorem i koordynatorem ogólnopolskich badań jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie. W związku z epidemią wirusa Covid-19, koordynator programu postanowił zawiesić program pod koniec marca br. na kilka miesięcy - odpisał nam Mirosław Ochyra, kierownik Sekcji Komunikacji i Promocji.

I dalej: - W trosce o wszystkich pacjentów i bieżące funkcjonowanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu podjęto decyzję o zawieszeniu badań do czasu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej.

Przedstawiciel USK zapowiedział też, że ze względu na obecne ograniczenia w możliwości wykonania badań koordynator programu poinformował, że prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat przedłużenia Programu do końca 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto