Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII Opolskie Spotkania Fantastyczne [program]

Natalia
mat. promocyjne
W sobotę Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Opolski Klub Fantastyki "Fenix" zapraszają na VII Opolskie Spotkania Fantastyczne. W programie m.in.: spotkania autorskie, gry RPG, LARP, rozstrzygnięcie konkursu Literacki Fenix.

VII Opolskie Spotkania Fantastyczne - program:

10:00 – 11:00 - RPG - Dziwność dla każdego bez akcyzy!
Autor: Slaavesh
Opis: Zawsze, na wszelkich imprezach związanych z fantastyką pojawia się temat RPG. A jak już pojawi się temat RPG, to wraz z nim pojawia się potrzeba zrobienia prelekcji o tym, czym to właściwie jest i być może zachęcenia słuchaczy do zainteresowania się tematem. I właśnie o tym będzie ta prelekcja: co to są eRPeGi, jak to wygląda w praktyce oraz jak zacząć.

11:00 – 12:00 - Wampirze uniwersum Anne Rice - Od "Wywiadu z Wampirem" do "Księcia Lestata"
Autor: Agata Suchocka

Opis: W 40 rocznicę pierwszego wydania powieści "Interview with the Vampire" Agata Suchocka - od 20 lat entuzjastka i interpretatorka "Kronik Wampirzych" Anne Rice, ma przyjemność prześwietlić postać wampira w wydaniu amerykańskiej autorki bestsellerów. Czy archetyp wykreowany przez Rice ma w dzisiejszych czasach równie wielkie grono wielbicieli, co jeszcze dekadę czy dwie temu? Jak ewoluował główny bohater kronik - Lestat de Lioncourt, którego ustami i czynami Rice przez tak wiele lat przemawiała? Czy wielki powrót po dekadzie milczenia w tematyce wampirów - powieść "Książę Lestat" jest spektakularnym sukcesem, czy spektakularną klęską?

Dzieła Anne Rice, być może nieco przykurzone, może przekrzyczane przez nową falę powieści z gatunku paranormal romance i seriali ukazujących koegzystencję ludzi i wampirów wciąż inspirują i stanowią bazę do każdego nowego dzieła, które za głównych bohaterów obiera sobie krwiopijców.

Wyrazem fascynacji i swoistego rodzaju hołdem złożonym ukochanej autorce jest powieść Agaty Suchockiej "Woła mnie ciemność", rozpoczynająca pięcioksiąg inspirowany wampirzym uniwersum Anne Rice. Suchocka poświęciła pracę magisterską analizie polskiego przekładu powieści "Interview with the Vampire", a w ramach konferencji na temat wartości uniwersalnych w literaturze fantasy organizowanej przez Uniwersytet Wrocławski w roku 2005 wygłosiła prelekcję na temat drogi od bluźnierstwa po odzyskanie wiary przedstawionej w "Kronikach Wampirzych".

12:00 – 13:00 -Cudze chwalicie, swego nie znacie? Słowiańska demonologia w popkulturze
Autor: Natalia Kościńska (Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej "Trickster")

Opis: Tytuł prelekcji stanowi pytanie zadane przewrotnie: ostatni czas każe wątpić w aktualność tego popularnego przysłowia: w popkulturze coraz modniejsze stają się nawiązania do słowiańszczyzny, do naszego rodzimego folkloru. Literatura, muzyka, gry – w każdej z tych dziedzin możemy znaleźć strzygi, rusałki, leszych czy inne słowiańskie potwory. Dlatego też prelekcja będzie poświęcona najpopularniejszym przykładom wykorzystania słowiańskiego bestiariusza w rodzimej oraz zagranicznej popkulturze.

13:00 – 14:00 - Czego bali się Słowianie? Elementy horroru w opowiadaniach ludowych
Autor: Natalia Kościńska (Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej "Trickster")

Opis: Strach jest jednym z uczuć pierwotnych. Miał ostrzegać przed niebezpieczeństwami, jakich na dawnej wsi nie brakowało. Ludzie, próbując tłumaczyć sobie niezrozumiałe i groźne zjawiska, stworzyli cały system wierzeń, które później przekazywali w formie opowieści. Często celem tych historii miała być wyraźna i jednoznaczna przestroga przed zagrożeniami. Dlatego też w opowieściach ludowych roi się od krwiożerczych stworzeń, tajemniczych miejsc, a ich bohaterowie nierzadko kończą gorzej niż ci ze współczesnych horrorów.

14:00 – 15:00 - Psychologia postaci - jak tworzyć konflikt wewnętrzny
Autor: Marta Nakonieczna

Opis: Dyskusja na temat budowania postaci skonfliktowanej i zaburzonej pod kierunkiem psychologa Marty Nakoniecznej.

15:00 – 16:00 - Rozwiązanie konkursu "Literacki Fenix"
Autor: Opolski Klub Fantastyki „Fenix”

Opis: Rozwiązanie już szóstej edycji konkursu na najlepsze opowiadanie fantastyczne wśród uczniów i studentów w województwie opolskim.

16:00 – 17:00 - Warsztacik literacki dla młodych pisarzy
Autor: Andrzej Trybuła. Pisarz i recenzent literacki. Członek sekcji literackiej "Logrus" Śląskiego Klubu Fantastyki.
Opis: Andrzej Trybuła. Członek Jury w tegorocznym wydaniu konkursu "Literacki Fenix" opowie o błędach warsztatowych, najczęściej występujących w pracach uczestników konkursu. A także o tym, jak wystrzegać się ich w przyszłości.

17:00 – 18:00 - Jak stworzyć interesującego bohatera
Autor: Elżbieta Rodzeń

Opis: Prelekcja prowadzona w formie wywiadu z autorką powieści młodzieżowych. W jej trakcie Elżbieta Rodzeń przekaże swoją wiedzę na temat budowania sylwetki bohatera, fabuły oraz konkretnych scen (także erotycznych). Ponadto opowie jak zacząć swoją przygodę z pisaniem i jak zwiększyć swoje szanse na rynku wydawniczym.

18:00 – 19:00 - Zombies nadchodzą! (a Wampiry już tu są)
Autor: Johnny Walker

Opis: Czy nie mieliście nigdy dotąd wrażenia, że to, co się dzieje obecnie w świecie, nawet w Polsce, wokół nas, zaczyna przewyższać poziomem sensacyjne powieści i opowiadania fantastyczne, a nawet filmy akcji? (Czyli że „ życie przerosło kabaret”). Czy nie masz drogi słuchaczu i czytelniku wrażenia, że codzienna porcja doniesień prasowych i telewizyjnych, a zwłaszcza informacji w Internecie o fali uchodźców i narastającym konflikcie w Syrii i Iraku z „Państwem Islamskim” w tle, niespodziewanie zamienią się w alarmistyczne doniesienia o tym, że właśnie dociera do naszych granic pierwsza fala światowej pandemii zombizmu? Jak oceniacie czytelnicy obecną, dostępną literaturę nowoczesnego horroru i przygodowej „postapokalipsy” i czy mogliście uwierzyć jeszcze 5 lat temu że będą to tematy tak popularne i atrakcyjne dziś. O Zombies i wampirach dyskusje poprowadzi Wasz przyjaciel – Johnny Walker.

19:00 – 20:00 - Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem
Autor: Jakub Ćwiek

Opis: Jakub Ćwiek jest bestsellerowym pisarzem młodego pokolenia. Znany z zamiłowania do klasycznego rocka oraz popkultury, ponadto jest znawcą i popularyzatorem komiksów na polskim rynku. Wydawca pisma „Bangarang Magazine”. Żyje w Drodze – spędza w podróży ponad dwie trzecie roku. W ciągu trzech ostatnich lat odbył ponad 200 spotkań autorskich. Wymyślił oraz zrealizował Rock&Read Festival, największą w kraju trasę promującą czytelnictwo. Podczas pracy nad powieścią „Ciemność płonie” przez pół roku mieszkał na katowickim dworcu. Teksty Jakuba Ćwieka doczekały się adaptacji teatralnych, LARP-owych, teledysków, słuchowisk, komiksu, gry karcianej, dwóch filmów krótkometrażowych oraz serii koszulek.

Autor chętnie angażuje się w akcje społeczne. Pod koniec 2014 roku w ramach Ice Bucket Challenge wspierał chorych na stwardnienie zanikowe boczne. Założył Browncoats of Poland, czyli polski oddział fanów i popularyzatorów serialu "Firefly", którzy na całym świecie zajmują się działalnością charytatywną. W ramach działalności w BoP wydał dwujęzyczną książeczkę dla dzieci, "Świetlik w ciemności / Firefly in the Darkness", z której całkowity zysk przeznaczony został na popularyzowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Jakub Ćwiek jest autorem osiemnastu książek, licznych opowiadań i artykułów publicystycznych, scenariuszy i słuchowisk. Najbardziej znany ze stworzenia uniwersum Kłamcy, rozwija też światy, w których prym wiodą Chłopcy oraz Dreszcz, oraz wypuszcza się na zupełnie inne rejony. W 2016 roku mają ukazać się przynajmniej dwie jego książki; „Przez Stany POPświadomości” oraz „Grimm City”. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie "Bajka o trybach i powrotach". W tym samym roku oraz ponownie dwa lata później został nominowany do Śląkfy w kategorii Twórca Roku.
Rok 2015 jest dla niego dziesięcioleciem rozpoczęcia pracy twórczej.

20:00 – 21:00 - Historia Opolskiego Klubu Fantastyki "Fenix"
Autor: Zwierz

Opis: Historia dwunastu lat działania Opolskiego Klubu Fantastyki „Fenix”. Od spotkań w pubie, przez Działkon, LARPy, sesje RPG, pomoc na konwentach, Opolskie Spotkania Fantastyczne, konkurs literacki, planszówki, po organizację Opolconu z frekwecją przeszło 1200 osób. Czyli jak grupki znajomych zrobić grupkę znajomych robiącą rzeczy!

Źródło: mat. prasowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto