Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę odbył się wernisaż wystawy przed opolską siedzibą CMJW

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Nowa wystawa czasowa nosi tytuł „To jeszcze nie koniec...” Żołnierze września 1939 w niewoli Wehrmachtu i NKWD (1939-1945). Można ją będzie oglądać na dziedzińcu muzeum do końca października.

Rozpoczynając wernisaż, Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, podkreśliła, że zawarte w tytule wystawy słowa „To jeszcze nie koniec...” przypominają, że dla wielu żołnierzy kampania wrześniowa 1939 r. stanowiła dramatyczny prolog do dalszej niedoli i represji – w stalagach, oflagach i łagrach. A dla tych, którym udało się wrócić do domów do życia po wojnie

- Słowa „To jeszcze nie koniec” przypominają, że choć wielu żołnierzy we wrześniu 1939 roku złożyło broń, to nie była to ich rezygnacja – mówiła.

Wystawę przygotowali pracownicy Działu Naukowego CMJW: dr Anna Czerner, mgr Bartosz Janczak i dr Piotr Stanek. Materiały pochodzą ze zbiorów CMJW, z kilku innych muzeów i z prywatnych zbiorów. Autorzy wystawy wykorzystali zróżnicowany materiał źródłowy - fotografie, dokumenty i zapiski wspomnień.

Ekspozycja przybliża m.in. wydarzenia z września 1939 r, zarówno przed, jak i po 17 września i sowieckiej agresji. Pokazuje realia obozowej rzeczywistości jeńców zarówno w obozach Wehrmachtu, jak i NKWD. Prezentuje także ich losy po odzyskaniu wolności oraz dzieje rodzin oczekujących na nich w domach.

- Staraliśmy się połączyć na wystawie ogień z wodą – mówiła dr Anna Czerner. - Ogień, czyli emocje i wiążące się z indywidualnymi losami żołnierzy i wodę – przekaz merytoryczny i faktograficzny. Losy indywidualne to ważne dopełnienie obrazu złożonego z faktów, dat i liczb, nazwisk generałów i wydarzeń politycznych. Pokazujemy atmosferę tragicznych dni września i potem miesięcy i lat niewoli. W niektórych punktach wystawy zeszliśmy do losów, konkretnych osób, do ludzi z krwi i kości, którzy wtedy żyli, do ich własnej historii, która nie ograniczała się nie tylko do wojny. Ona się zaczynała przed wojną, a w przypadku tych, którzy przeżyli, miała kontynuację także po jej zakończeniu. Poświęciliśmy część wystawy także rodzinom jeńców. Bo rodzina była dla nich w tamtym tragicznym czasie przystanią w świecie bez serca. Prezentujemy wiele zdjęć z epoki, w tym portretów. Proszę zwrócić uwagę na twarze bohaterów – żołnierzy, także ich żon, synów i córek. Ale także na twarze antybohaterów, twarze wrogów i oprawców, np. w Katyniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę odbył się wernisaż wystawy przed opolską siedzibą CMJW - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto