Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chrzowicach zburzono pomnik gloryfikujący Armię Czerwoną. Gmina Prószków jako pierwsza odpowiedziała na apel szefa IPN

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Gmina Prószków jako pierwsza w Polsce odpowiedziała na apel prezesa IPN. Historyk zachęcał samorządy do przeprowadzenia procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej pokazując ciągłość ideową pomiędzy zbrodniczym Związkiem Sowieckim a współczesną Rosję niszczącą Ukrainę i jej obywateli.
Gmina Prószków jako pierwsza w Polsce odpowiedziała na apel prezesa IPN. Historyk zachęcał samorządy do przeprowadzenia procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej pokazując ciągłość ideową pomiędzy zbrodniczym Związkiem Sowieckim a współczesną Rosję niszczącą Ukrainę i jej obywateli. Marcin Żukowski
W miejscowości Chrzowice (gmina Prószków) zdemontowano obelisk ku czci Armii Czerwonej. Inicjatywę podjęły lokalne władze po apelu prezesa IPN zachęcającym do dekomunizacji przestrzeni publicznej.

Charakterystyczny obiekt z czerwoną gwiazdą znajdował się w Chrzowicach przy ruchliwej drodze krajowej łączącej Krapkowice z Opolem.

Podczas rozbiórki prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że w niepodległej i demokratycznej Polsce i Europie nie ma miejsca na czerwone gwiazdy.

– Za tym symbolem kryją się zbrodnie systemu komunistycznego jeszcze z okresu międzywojennego – wskazał dr Nawrocki.

Historyk przypomniał tragedię wielu narodów, które padły ofiarą „metodycznego ludobójstwa” dokonanego z rąk sowietów.

Obecność sowieckiego wojska na ziemi śląskiej oznaczała dla ludności cywilnej gwałty, grabieże i wywózki. Podkreślił to burmistrz Prószkowa Krzysztof Cebula

– Miejscowości Folwark, Chrzowice, Zimnice Małe, Boguszyce były bardzo dotknięte podczas tak zwanego wyzwalania w 1945 roku – powiedział włodarz.

Z kolei dyrektor Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa IPN dr Adam Siwek wskazał, że w miejscu zdemontowanego upamiętnienia sowieckiego powstanie pomnik dedykowany pamięci ofiar obu systemów totalitarnych odpowiedzialnych za drugowojenne zbrodnie - niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.

Instytut Pamięci Narodowej służy lokalnym samorządom pomocą merytoryczną, organizacyjną oraz finansową w działaniach dekomunizacyjnych.

Do podjęcia podobnych decyzji przez inne gminy zachęcał wojewoda Sławomir Kłosowski.

– Mamy jeszcze kilka takich miejsc – przypomniał wojewoda, wskazując, że fałszują one historię.

Na konferencji prasowej pojawiła się radna gminy Głubczyce Elżbieta Słodkowska, która zasygnalizowała trudności z likwidacją monumentów sowieckich w swoim mieście.

Monument powstał w 1949 r. na byłym cmentarzu. Pierwotnie spoczywało tam 620 czerwonoarmistów. Szczątki przeniesiono na cmentarz Armii Czerwonej w Kędzierzynie-Koźlu. 5-metrowy obelisk z czerwoną gwiazdą opatrzono napisem: „Wieczna chwała bohaterom Armii Radzieckiej poległym za wolność narodów w 1945 r.”

Zdemontowane tablice zostaną zabezpieczone w zbiorach IPN. W przyszłości będą mogły być wykorzystane w prowadzeniu badań naukowych.

Gmina Prószków jako pierwsza odpowiedziała na apel IPN. Chęć uporządkowania swojego terenu zgłaszają kolejne polskie samorządy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto