Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W maju na ulice Opola wyjedzie 28 nowych autobusów MZK [ZDJĘCIA]

Artur Janowski
Autobusy pojawiły się w bazie na ulicy Luboszyckiej.
Autobusy pojawiły się w bazie na ulicy Luboszyckiej. Urząd Miasta Opola
Opole kupiło 13 autobusów dwunastometrowych i 15 osiemnastometrowych przegubowców. Pojazdy są łącznie warte ponad 36 milionów złotych, ale 85 procent tej kwoty pozyskano z Unii Europejskiej. Będą nas nie tylko wozić, oferują dostęp do internetu oraz ładowarki do telefonów czy laptopów. Nowe autobusy MZK

- To największy zakup autobusów w historii Opola. Wyeliminujemy z miejskich dróg stare autobusy, które nie spełniają najnowszych norm czystości. Stawiamy na czyste powietrze, stawiamy na transport zbiorowy - przekonuje prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Autobusy po raz kolejny dostarczyła firma MAN, która wcześniej wygrała przetarg. Pojazdy są napędzane silnikami diesla z normą czystości spalin EURO 6.

Są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, mają przyklęk, rampy, a także wydzielone miejsca dla wózków oraz przyciski STOP z alfabetem Braille’a. W środku zamontowano punkty USB do ładowania komórek, laptopów oraz monitoring.

- Pasażerowie będą mogli też liczyć na dostęp do bezpłatnego internetu - zapowiada Tadeusz Stadnicki, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i przypomina też, że zakup fabrycznie nowych autobusów przegubowych jest pierwszą tego typu dostawą od lat 70. XX wieku.

Wszystkie autobusy posiadają również tablice, gdzie wyświetlane będą informacje o celu podróży i przystankach. Pojawią się też tradycyjne zapowiedzi głosowe.

Obecnie pojazdy są przygotowywane dla wprowadzenia na linie MZK i w maju powinniśmy je zobaczyć na ulicach Opola.

Na tym nie kończy się unowocześnianie floty MZK. Urząd miasta chce jeszcze zamówić 33 nowe autobusy, a firmę, która je dostarczy, mamy poznać w połowie roku. Pierwszy przetarg zakłada zakup 20 autobusów dwunastometrowych i 3 autobusy dziesięciometrowe, w drugim postępowaniu ratusz zamierza kupić 10 autobusów dwunastometrowych.

Te zakupy nie byłyby możliwe, gdyby nie unijny projekt o wartości 114 milionów złotych. Jego elementami są również zakup biletomatów, czy oprogramowania do optymalizacji rozkładów jazdy i przebudowa zajezdni MZK.

Prace rozpoczęły się w 2017 roku, ale ze względu na konieczność funkcjonowania zajezdni podzielono ja na etapy. Koniec inwestycji zaplanowano w 2019 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto