Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom VIII Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
We wrześniu 1946 roku UB przeprowadziło operację „Lawina”, w ramach której ok. 100 żołnierzy podziemia poakowskiego z Beskidu Śląskiego zostało zwabionych na teren województwa opolskiego i zabitych. Miejsca kaźni znajdują się w Łambinowicach, Starym Grodkowie i Barucie.
We wrześniu 1946 roku UB przeprowadziło operację „Lawina”, w ramach której ok. 100 żołnierzy podziemia poakowskiego z Beskidu Śląskiego zostało zwabionych na teren województwa opolskiego i zabitych. Miejsca kaźni znajdują się w Łambinowicach, Starym Grodkowie i Barucie. Paweł Stauffer
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom VIII Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Organizowany od 2015 roku test na stałe wszedł do obchodów dnia pamięci „żołnierzy wyklętych”, którzy po 1944 r. organizowali na polskich ziemiach podziemie antykomunistyczne.

VIII edycja testu odbyła się 2 marca w formie online. Wzięło w niej udział 30 uczestników, którzy zostali sklasyfikowani w 3 kategoriach wiekowych: dorosłych, szkół ponadpodstawowych i podstawowych. Najlepszy wynik uzyskał Jarosław Jurkowski, który prawidłowo odpowiedział na 27 z 30 pytań.

Wśród dorosłych kobiet najlepszy wynik zdobyła Aleksandra Pabisiak, która zgromadziła 21 punktów.

- Jestem zadowolona z dobrego wyniku, ponieważ poziom wiedzy uczestników był w tym roku bardzo wysoki – zapewnia.
Jak dodaje, udział w konkursie bierze już od kilku lat, w 2018 rok zajęła nawet drugie miejsce w kategorii szkół średnich.

W piątek, 18 marca, organizatorzy i partnerzy testu wręczyli nagrody laureatom. Przy tej okazji upamiętniono ofiary wojny na Ukrainie, które uczczone zostały minutą ciszy.

Jak zapewniają organizatorzy, wykrystalizowała się grupa pasjonatów historii, którzy od kilku edycji biorą udział w teście. Każdego roku pytania zmieniają się jednak.

- Staramy się, żeby każdego roku test miał swojego patrona. W tym roku poświęcony był pamięci kpt. Henryka Flamego pseudonim „Bartek” i jego żołnierzy, skrytobójczo zgładzonych 75 lat temu na Opolszczyźnie przez Urząd Bezpieczeństwa. 20 pytań dotyczyło historii tego zgrupowania – opowiada Tomasz Kwiatek, prezes fundacji „Dla Dziedzictwa”, organizator testu.

We wrześniu 1946 roku UB przeprowadziło operację „Lawina”, w ramach której ok. 100 żołnierzy podziemia poakowskiego z Beskidu Śląskiego zostało zwabionych na teren województwa opolskiego i zabitych. Miejsca kaźni znajdują się w Łambinowicach, Starym Grodkowie i Barucie.

Głównym fundatorem nagród w konkursie była firma PPO PP ze Strzelec Opolskich.

- Projekty tożsamościowe są priorytetem dla PPO. Dlatego z radością udzieliliśmy wsparcia finansowego fundacji Tomasza Kwiatka. Gratuluję zwycięzcom, szczególnie tym reprezentującym młode pokolenie. Cieszy, że historia żołnierzy NSZ pozostaje atrakcyjnym tematem - zapewnia Mateusz Magdziarz, dyrektor przedsiębiorstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto