Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Diecezjalnym w Opolu wręczono najwyższe diecezjalne odznaczenie dla osób świeckich Hyacinthus Opoliensis

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Statuetka Hyacinthusa przedstawia św. Jacka trzymającego w rękach monstrancję, w której centrum umieszczono szlachetny kamień. Tym kamieniem jest hiacynt, od którego, wedle tradycji, pochodzi imię Jacek.
Statuetka Hyacinthusa przedstawia św. Jacka trzymającego w rękach monstrancję, w której centrum umieszczono szlachetny kamień. Tym kamieniem jest hiacynt, od którego, wedle tradycji, pochodzi imię Jacek. Krzysztof Marcinkiewicz
W sobotnie popołudnie, 22 października w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Hyacinthus Opoliensis.

Nagroda nawiązuje do św. Jacka, pierwszego opolskiego Świętego, urodzonego w 1183 r. w Kamieniu Śląskim. Jego działalność obejmowała teren Polski, ówczesnych Italii, Litwy i Rusi Kijowskiej. W 2012 r. jego dziedzictwo zostało podniesione do rangi specjalnej nagrody, będącej najwyższym uhonorowaniem osób świeckich zaangażowanych w kulturowy i duchowy rozwój Diecezji Opolskiej.

Statuetka Hyacinthusa przedstawia św. Jacka trzymającego w rękach monstrancję, w której centrum umieszczono szlachetny kamień. Tym kamieniem jest hiacynt, od którego, wedle tradycji, pochodzi imię Jacek.

Statuetka zaprojektowana została przez opolskiego plastyka Mariana Molendę.

Podczas sobotniej gali wręczono trzy kolejne statuetki Hyacinthus Opoliensis. Pierwszą otrzymał Alfred Bączkowicz, wybitny organista i kompozytor, związany od pół wieku z Diecezją Opolską. Dla uczczenia go zaśpiewał chór Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, w którego rozwój Alfred Bączkowicz był niezwykle zaangażowany.

- To niezwykle skromna osoba. Świadczy o tym fakt, że obrał sobie za pseudonim „Derfla”. To imię Alfred zapisane od tyłu – wybrzmiało podczas laudacji na cześć odznaczonego.

Nagrodę Hyacinthusa otrzymał również Mateusz Kłosek z Kórnika pod Raciborzem, który własnoręcznie rozwinął duży zakład produkcyjny. Jest niezwykle wierzącą osobą, sporą część dochodów przeznacza na pomoc potrzebującym. W życiu kieruje się wartościami chrześcijańskimi.

- Ta nagroda to olbrzymie wyróżnienie za wiarę, jaką otrzymałem. Jest przed nami jeszcze dużo pracy – zapewniał.

Nagrodę otrzymał również przedsiębiorca Rajmund Adamietz, który od wielu lat angażuje się w pomoc najbardziej potrzebującym, wspiera różne akcje charytatywne i społeczne.

- Tworzycie wiele dobra, za co jestem wdzięczny. Trzeba się zbliżać do Boga i wtedy człowiek pięknie owocuje. Jesteście tego najlepszym przykładem – zapewniał biskup opolski Andrzej Czaja.

Biskup zwrócił również uwagę na potrzebę włączania wiernych do wspólnoty przez kapłanów, by brali oni czynny udział w Kościele.

- To nie kapłani są najważniejsi. Sami nie daliby sobie rady. Kościół to wspólne pielgrzymowanie za Chrystusem – mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Muzeum Diecezjalnym w Opolu wręczono najwyższe diecezjalne odznaczenie dla osób świeckich Hyacinthus Opoliensis - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto