Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W największym na Opolszczyźnie punkcie szczepień w USK podano ponad 70 tysięcy szczepionek

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
W największym na Opolszczyźnie punkcie szczepień w USK podano ponad 70 tysięcy szczepionek
W największym na Opolszczyźnie punkcie szczepień w USK podano ponad 70 tysięcy szczepionek Karolina Misztal
Po roku od uruchomienia w Polsce i w całej Unii szczepień przeciwko COVID-19 na Opolszczyźnie w pełni zaszczepionych jest 44 proc. mieszkańców. W kraju to ponad 55 procent, a w Unii Europejskiej 78 procent dorosłych.

Szczepienia - preparatem konsorcjum BioNTech i Pfizer - ruszyły w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Do tej pory w kraju podano 46,5 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. W pełni zaszczepionych jest niespełna 21 mln Polaków, a dawkę przypominającą przyjęło 6,3 mln rodaków.

W naszym województwie podano ogółem 1 084 393 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 433 289 Opolan. Niestety dzienna liczba szczepień w naszym regionie to ostatnio 3,6 tys. Po sąsiedzku, na Śląsku, podaje się ich pięć razy więcej.

Liderem szczepień w Polsce jest Pomorze. Tam dzienna liczba szczepień na 10 tysięcy przekracza nieco 50. Na Opolszczyźnie ten wskaźnik wynosi 36,9. Najmniej szczepiących się jest na Podkarpaciu - 24,7 na 10 tysięcy.

W naszym województwie najwięcej w pełni zaszczepionych jest w Opolu - 59,5 proc. mieszkańców stolicy regionu. Wysoki odsetek w pełni zaszczepionych jest także w gminach: Branice (56,2), Nysa (54,9), Strzelce Opolskie (53,9), Namysłów (52,5), Kędzierzyn-Koźle (52,5), Praszka (52,1), Kluczbork (51,7) i Krapkowice (51,5).

Największy punkt szczepień w regionie to Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Jego zespoły podały przez ostatni rok ponad 70 tys. dawek szczepionek przeciwko Covid-19.

- Tylko w grudniu tego roku w szpitalnym punkcie szczepień podaliśmy ponad 4 tys. dawek, głównie przypominających. Od 22 grudnia rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Zainteresowanie nimi jest duże - mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik prasowy USK.

- Kiedy w styczniu rozpoczęliśmy szczepienia mieszkańców - najpierw wskazanych w narodowym programie grup zawodowych i osób ze schorzeniami, a w następnej kolejności określonych grup wiekowych - bywało, że jednego dnia szczepiliśmy nawet po 500-700 osób. Obecnie jest to ok. 200-300 osób – mówi Małgorzata Czukiewska, koordynator szczepień przeciwko Covid-19 w USK w Opolu.

W trakcie tego roku USK prowadził szczepienia w weekendy w punkcie stacjonarnym oraz w opolskich centrach handlowych i parafiach. Były także szczepienia w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez pracodawców.

Obecnie szczepienia rozszerzono na młodsze dzieci, w wieku 5-11 lat, w specjalnie przygotowanym dla nich gabinecie.

- Uruchamiamy go w naszym punkcie co środę, a miejsca na kolejne terminy zapełniają się bardzo szybko. Każdego tygodnia szczepimy po ok. 70 najmłodszych pacjentów - mówi rzecznik USK.

- Młodsze dzieci zgodnie ze wskazaniem medycznym otrzymują szczepionki firmy Pfizer w mniejszej dawce - 10 mikrogramów - wyjaśnia Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pełnomocnik dyrektora ds. praw pacjenta w USK. - Schemat szczepienia przewiduje dwie takie dawki w odstępie 21 dni, natomiast dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności otrzymają trzy dawki.

Opolskie przychodnie też wyznaczyły na szczepienia dzieci jeden dzień w tygodniu. Zapełniają się terminy styczniowe.

Przed każdym szczepieniem konieczne jest wypełnienie kwestionariusza (dla dzieci wypełnia rodzic/opiekun prawny), na podstawie którego odbywa się kwalifikacja medyczna. Dla młodszych dzieci taką kwalifikację prowadzi lekarz.

W USK rejestracja dzieci na szczepienia prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 14:00, pod nr tel: 77 45 20 511, 665 995 992.

Istnieje też możliwość rejestracji przez: całodobową infolinię 989, stronę internetową pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego) oraz wysyłając SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

Szczepienia to według ekspertów jedyny obecnie sposób na uniknięcie hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że ponad 75 procent wszystkich zgonów dotyczy osób, które nie przyjęły żadnej szczepionki. Nowy wariant koronawirusa - Omikron - przenosi się prawdopodobnie ponad trzy razy łatwiej niż Delta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W największym na Opolszczyźnie punkcie szczepień w USK podano ponad 70 tysięcy szczepionek - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto