W opolskiej katedrze pożegnano księdza prałata Piotra Kołoczka, emerytowanego oficjała Sądu Diecezji Opolskiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Msza św. pogrzebowa za zmarłego ks. prałata Piotra Kołoczka.
Msza św. pogrzebowa za zmarłego ks. prałata Piotra Kołoczka. Krzysztof Ogiolda
Udostępnij:
Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów w intencji zmarłego emerytowanego oficjała Sądu Diecezji Opolskiej przewodniczył emerytowany biskup gliwicki Jan Wieczorek. Księdza prałata Piotra Kołoczka pożegnano we wtorek 26 października 2021 roku.

- Nasz zmarły wiernie, kiedy to jeszcze było możliwe, mimo utraty sił fizycznych kroczył do ołtarza Matki Bożej Opolskiej, by sprawować przy nim Eucharystię - mówił w kazaniu ks. Tomasz Rehlis, oficjał Sądu Diecezji Opolskiej. - Tak zaczynał każdy dzień. Był związany z katedrą przez wszystkie lata kapłańskiego życia. Wspominamy go także jako człowieka o wielu talentach, w tym talencie muzycznym. W wieku bodaj 11 lat dostał się do elitarnego chóru katedry we Wrocławiu, który uświetniał coniedzielne nieszpory odprawiane przez samego kardynała Adolfa Bertrama. Jego długie życie obfitowało w dramatyczne wydarzenia, z których najbardziej dojmującym była o wiele przedwczesna śmierć obojga rodziców. Ks. Piotr musiał stać się – w bardzo trudnych powojennych czasach – rodzicem dla swego młodszego rodzeństwa. Wytworzyła to między nimi bardzo głęboką więź. Te trudne wydarzenia nie zaowocowały w życiu ich uczestników zgorzknieniem i frustracją. Rodzina znana jest z serdeczności i radości życia.

- Z pierwszym biskupem opolskim Franciszkiem Jopem łączyła więź pełna uznania i szacunku dla wielkości i skromności przełożonego – kontynuował ks. Rehlis. – Był pierwszym sekretarzem biskupa Jopa notariusza kurii, notariusza sądu, wiceoficjała, a wreszcie przez 24 lata, aż do emerytury w roku 2008 oficjała opolskiego trybunału.

Ponieważ biskupi opolscy przebywają właśnie w Rzymie, odbywając pielgrzymkę „do Progów Apostolskich”, bp Andrzej Czaja przesłał list, który podczas pogrzebowej liturgii odczytał – a następnie przekazał bliskim zmarłego - kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu, ks. Wojciech Lippa.

- W dniach żałoby łączę się z całą najbliższą rodziną w modlitewnym dziękczynieniu wyrażanym Bogu za dar jego ziemskiego życia i kapłańskiego powołania – napisał ks. bp Czaja. – Które szczodrze realizował poprzez wieloletnią oddaną służbę Kościołowi opolskiemu. Jego ofiarna posługa w kurii i kierowanie pracami sądu połączone były z zaangażowaniem duszpasterskim – m.in. w katedrze opolskiej – oraz wrażliwością i hojnością wobec ubogich.

Pożegnalny list odczytał także ks. dr Grzegorz Kadzioch wiceoficjał Sądu Diecezji Gliwickiej.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się na cmentarzu w Opolu – Czarnowąsach.

Śp. ks. prałat Piotr Kołoczek urodził się 19 X 1929 r. w Miechowicach, (dziś dzielnica Bytomia). W 1950 r. uzyskał świadectwo dojrzałości w Bytomiu i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 VI 1954 r. w katedrze opolskiej z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

Od 1 VIII 1954 r. został mianowany wikariuszem przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W latach 1956-1965 pełnił funkcję notariusza kurii Ordynariatu Śląska Opolskiego w Opolu. We wrześniu 1961 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL-u. W 1965 r. uzyskał licencjat z prawa kanonicznego i został mianowany notariuszem Sądu Diecezji Opolskiej w Opolu. W latach 1965-1969 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie.

Od 1978 r. przebywał na dwuletnim stypendium specjalistycznym przy Rocie Rzymskiej w Rzymie. W grudniu 1983 r. ukończył na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie kurs wprowadzający do nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego.
1 X 1980 r. został mianowany wiceoficjałem, a 30 VI 1984 r. oficjałem Sądu Diecezji Opolskiej. Zmarł 21 X 2021 r.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: W opolskiej katedrze pożegnano księdza prałata Piotra Kołoczka, emerytowanego oficjała Sądu Diecezji Opolskiej - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie