Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W opolskim zoo urodziły się bliźniaki lemura bambusowego. To wielki sukces!

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu żyje zaledwie jedna para lemurów bandro: 6-letni samiec i 5-letnia samica. Zwierzęta zamieszkały tu na początku 2019 roku i kilka miesięcy później - w czerwcu ub. roku - doczekały się pierwszego potomka.
W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu żyje zaledwie jedna para lemurów bandro: 6-letni samiec i 5-letnia samica. Zwierzęta zamieszkały tu na początku 2019 roku i kilka miesięcy później - w czerwcu ub. roku - doczekały się pierwszego potomka. Mirela Mazurkiewicz
Maluchy przyszły na świat w poniedziałek (6 kwietnia). Przez najbliższe pół roku będą trzymały się mamy, która karmi je mlekiem. Lemury bandro to bardzo rzadki gatunek i rozmnożenie go jest dużym sukcesem hodowlanym.

- Nie wiemy jakiej płci są, ponieważ nie zbliżamy się do samicy, żeby jej nie przeszkadzać w opiece nad potomstwem - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Opolu. - Na tym etapie matka nosi maluchy na brzuchu. Mniej więcej po dwóch tygodniach młode przeniosą się na grzbiet i zapewne wtedy do pomocy przyda się również ojciec, na którego grzbiecie będą też jeździć.

- Widzimy, że ojciec dobrze sprawdza się w roli opiekuna stada - mówi Mariusz Włodarczyk, który opiekuje się bandro w opolskim zoo. - Gdy samica przemieszcza się z miejsca na miejsce on kontroluje, czy aby maluchy dobrze trzymają się brzucha.

W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu żyje zaledwie jedna para lemurów bandro: 6-letni samiec i 5-letnia samica. Zwierzęta zamieszkały tu na początku 2019 roku i kilka miesięcy później - w czerwcu ub. roku - doczekały się pierwszego potomka. Tym razem urodziły im się bliźniaki.

- Samica w zeszłym roku dała się poznać jako dobra matka i trzymamy kciuki, żeby tym razem było podobnie - mówi Lesław Sobieraj. - To bardzo rzadki gatunek i rozmnożenie go jest dużym sukcesem hodowlanym. Do tego potrzebne jest trochę szczęścia, ale też pracownicy, którzy stale się doszkalają i robią wszystko, by zapewnić swoim podopiecznym najlepsze warunki.

Ubiegłoroczny maluch - a prawdopodobnie jest to samiczka - mieszka razem z rodzicami i młodszym rodzeństwem. - On będzie uczestniczył w odchowywaniu młodych, na przykład bawiąc się z nimi, żeby w ten sposób odciążyć mamę - mówi Mariusz Włodarczyk. - 10-miesięczny osobnik to jeszcze młodzież. On cały czas socjalizuje się i uczy od rodziców zachowań w stadzie. Lemury bandro są rodzinnymi zwierzętami. W jednym stadzie żyje 7-8 osobników, choć kłótnie - jak to w rodzinie - mogą się zdarzyć.

Lemury bambusowe występują jedynie na brzegu jeziora Alaotra na Madagaskarze. W 2013 roku w naturze naliczono tylko 2,5 tys. osobników. Ich populacja stale się zmniejsza, m.in. dlatego, że są odławiane dla mięsa, a także z powodu niszczenia ich siedlisk. Średnia długość ich życia wynosi 10 lat.

Ogród Zoologiczny w Opolu jest członkiem Europejskiego Programu Hodowlanego dla tego krytycznie zagrożonego wyginięciem gatunku. Bandro żyją w 21 europejskich ogrodach (łącznie z bliźniakami w programie jest 76 osobników). W ostatnich 12 miesiącach w niewoli urodziło się 12 lemurów bambusowych, z czego aż 3 w Opolu.

Przypomnijmy, że zoo - z powodu pandemii koronowirusa - jest do odwołania zamknięte dla odwiedzających.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto