Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opolu otworzą biuro... na wodzie

Anna Grudzka
Sławoj Dubiel
Politechnika, miasto Opole i firma Bargework chcą wspólnie wybudować „biuro na wodzie”. Skorzystaliby na tym wszyscy, bo „wyspa” pełniłaby funkcje usługowe i naukowe.

To będzie rodzaj pływającej barki z przestrzeniami biurowymi dla firm i rekreacyjnymi, deptakiem oraz kawiarnią dla mieszkańców Opola. Barka mogłaby być zacumowana gdzieś w centrum miasta albo na Odrze – tłumaczy prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

Jak przekonuje, taka „pływająca wyspa” przyniosłaby korzyści wszystkim. - Dla uczelni byłaby to szansa na przeprowadzenie wielu badań naukowych, bo na „biuro na wodzie” należy patrzeć nie tylko przez pryzmat funkcji usługowej, ale przede wszystkim wielkiego pływającego laboratorium, w którym swoje projekty mogliby prowadzić przede wszystkim naukowcy z Wydziału Budownictwa, badając zachowanie betonu na wodzie – tłumaczy rektor PO.

Ich rola będzie kluczowa, ponieważ według wytycznych konstrukcja barki ma się opierać na specjalnym systemie pływającym o podstawie z płyty betonowej.

Naukowcy z PO – jako że ich zadaniem będzie stworzenie projektu barki od strony technologicznej - będą mogli sprawdzać także, jak na wodzie zachowuje się wymyślona przez nich konstrukcja. - Wyspa zainteresuje też z pewnością naukowców z Wydziału Mechanicznego oraz Elektrotechniki czy Automatyki i Informatyki, bo chcemy, żeby budowla była przestrzenią w pełni ekologiczną i korzystała z odnawialnych źródeł energii. Liczymy też, jeśli projekt uda się zrealizować, że pod kątem turystycznym zaangażują się w realizację tego pomysłu także młodzi ludzie z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii – mówi rektor.

Pierwsze spotkanie w sprawie „pływającego biura” odbyło się w zeszłym tygodniu w opolskim ratuszu. Przedstawiciele Bargework swoim pomysłem dzielili się z władzami uczelni i miasta.

- Zaletą takiej barki jest mobilność, nie będzie kłopotów związanych z planowaniem przestrzennym. Faktem jest też, że w mieście brakuje powierzchni biurowej. Tak interesujący obiekt mógłby nie tylko lukę tę wypełnić, ale też posłużyć do promocji miasta poprzez uruchomienie tam Centrum Informacji Turystycznej czy Biura Obsługi Inwestora. Jesteśmy gotowi uczestniczyć w tym projekcie i potem podnajmować biura, ale pod warunkiem, że uda się zdobyć zewnętrzną dotację na realizację tej inwestycji – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Projekt architektoniczny „pływającego biura” już jest. Został wyłoniony w konkursie, którego organizatorem była firma Aveex, a jednym z partnerów Politechnika Opolska. Zadaniem uczestników było stworzenie projektu korzystającego z najnowszych technologii, ale także ekologicznego i energooszczędnego.

5-osobowe jury pod przewodnictwem prof. Piotra Obracaja z PO spośród 135 projektów wybrało pracę trojga architektów: Mateusza Mastalskiego, Ole Robina Storjohana oraz Karoliny Rączki. Koszt budowy takiej barki to 5 mln zł. - Pieniądze będziemy się starali pozyskać z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ale i od sponsorów. Liczymy, że uda się go zrealizować, bo to inicjatywa na miarę XXI wieku – podkreśla prof. Tukiendorf.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto