Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opolu powstaną łąki kwietne. Będą też rosły słoneczniki

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Łąka kwietna i pole słoneczników w Białymstoku. Podobne plantacje - na mniejszą skalę 0 mają się pojawić w różnych punktach Opola.
Łąka kwietna i pole słoneczników w Białymstoku. Podobne plantacje - na mniejszą skalę 0 mają się pojawić w różnych punktach Opola. Wojciech Wojtkielewicz
Za akcję sadzenia słoneczników na terenie miasta odpowiada wydział ochrony środowiska opolskiego ratusza.

Plac Wolności, plac Mickiewicza, park na osiedlu im. AK, skwery na osiedlu Dambonia oraz na Zaodrzu - tu m.in. miasto planuje zasadzić pola słoneczników. Do tego dochodzą plany wysiania łąk kwietnych przy ul. Głogowskiej i Wrocławskiej.

Za akcję sadzenia słoneczników na terenie miasta odpowiada wydział ochrony środowiska opolskiego ratusza. W różnych punktach Opola w ziemi umieszczone mają być nasiona słonecznika odmiany taiyo, mających się świetnie nadawać do tworzenia plantacji w miastach.

Słoneczniki te charakteryzują się długim okresem kwitnienia, od kwietnia do października. Ich żółte kwiaty mają średnicę nawet 25 cm.

Plan zakłada, że pola słoneczników będą sadzone w następujących lokalizacjach:

  • park na os. im. Armii Krajowej (4-5 pól w różnych jego punktach)
  • plac Wolności
  • teren rekreacyjno-wypoczynkowy przy ul. Dambonia (w kilku punktach)
  • skwer przy ul. Wrocławskiej (w kilku punktach)
  • plac Mickiewicza
  • skwer przy ul. Teligi
  • teren zielony przy os. Metalchem
  • skwer na rogu ulic Ozimskiej i Kamiennej
  • skwer przy ul. Kołłątaja

Na tym nie koniec planów w czynieniu miasta bardziej kolorowym. Wysiane mają być też łąki kwietne. Wydział ochrony środowiska stworzy taką łąkę przy ul. Wrocławskiej, w rejonie Kanału Ulgi. Wysiane maja być takie rośliny, jak kostrzewa czerwona, rumian barwierski, chaber łąkowy, krwawnik pospolity, szałwia omszona, babka średnia czy mak polny. Tam również mają się pojawić słoneczniki.

Z kolei Miejski Zarząd Dróg utworzy łąkę kwietną po lewej stronie ul. Głogowskiej (jadąc od ul. Ozimskiej w kierunku ul. Wschodniej). Ma zajmować około 620 metrów kwadratowych.

- Kwiaty będą też posadzone na wyspach na środku rond, na których do tej pory nie było barwnej roślinności. Tak będzie m.in. na rondzie im. Szczakiela, na rondzie Kuklińskiego koło Karolinki oraz na rondzie za Wrzoskami - wylicza Adam Leszczyński, rzecznik MZD.

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza, zapowiada, że w perspektywie są też nasadzenia drzew owocowych. - Działamy na rzecz poprawy bioróżnorodności. Łąki kwietne czy pola słoneczników im sprzyjają - mówi.

- Nadal odbywać będzie się koszenie roślinności, ale tylko tam, gdzie jest to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa, a więc w pasach drogowych. Kosić będziemy też miejsca reprezentacyjne - zaznacza.

Katarzyna Oborska-Marciniak przyznaje, że miasto sadzi roślinność ze świadomością prognoz, iż czeka nas susza, jakiej nie było od lat. - Musimy mieć świadomość, że nie wszystko będziemy w stanie podlać. Jednakże prowadzimy te działania m.in. dlatego, że takie działania sprzyjają retencji i spowalniają proces wysuszania gleby - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto