Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opolu powstanie Collegium Medicum. Uniwersytet Opolski i PMWSZ podpisały porozumienie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Prof. Marek Masnyk (rektor UO) i dr hab. Tomasz Halski (rektor PMWSZ) podpisali porozumienie o połączeniu uczelni.
Prof. Marek Masnyk (rektor UO) i dr hab. Tomasz Halski (rektor PMWSZ) podpisali porozumienie o połączeniu uczelni.
Porozumienie o włączeniu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w strukturę Uniwersytetu Opolskiego podpisali w czwartek w Warszawie rektorzy obu uczelni - dr hab. Tomasz Halski i prof. Marek Masnyk.

Po pięciu latach negocjacji rektorzy Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu porozumieli się. Konsolidacja uczelni nastąpi 15 lipca, a 6 października rozpoczną pierwszy wspólny rok akademicki. Sprawę ma przypieczętować rychłe rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szkoła medyczna wejdzie w struktury uniwersytetu jako Wydział Nauk o Zdrowiu. Wraz z Wydziałem Lekarskim UO tworzyć będzie Collegium Medicum. Jego szefem, w randze prorektora UO, zostanie rektor-elekt PMWSZ (na tej uczelni wybory odbędą się dopiero pod koniec maja).

- Uważam, że nasze porozumienie to dobra informacja dla regionu - powiedział na piątkowej konferencji prasowej dr hab. Tomasz Halski rektor PMWSZ.

- Pięć lat to okres dobrego narzeczeństwa, które sfinalizowaliśmy osiągniętym porozumieniem o budowaniu nowego ładu w świecie akademickim Opola, polegającym na połączeniu potencjałów dydaktycznych i naukowych. Niezwykle cenię ponadpiętnastoletni dorobek PMWSZ. Możemy wspomóc i wspierać ten moduł nauki i kształcenia, ale też czerpać wiedzę i doświadczenie szkoły medycznej w zawodach okołomedycznych - podkreślił prof. Marek Masnyk, rektor UO.

Obaj rektorzy zgodnie stwierdzili, że wypracowany został taki model łączenia potencjałów, który da satysfakcję obu stronom, bo rzecz nie w ambicjach jednej czy drugiej strony. Połączenie to kwestia być albo nie być dla akademickiego Opola. Położone między dużymi ośrodkami Wrocławia oraz Katowic i Krakowa, może z nimi rywalizować tylko jako ośrodek silny, wieloprofilowy i zgodnie działający.

- Dla środowiska PMWSZ ważne było utworzenie Collegium Medicum i to jest zapisane w porozumieniu - powiedział rektor Halski. - To daje szansę na prawdziwą współpracę w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Pracownicy uczelni medycznej mają przez cztery lata (czyli przez kadencję) zagwarantowaną pracę oraz dotychczasowe warunki płacowe.

Studenci "Medycznej" staną się studentami UO, ale poza nazwą niewiele się dla nich zmieni. W tych samych salach uczyć ich będą dotychczasowi wykładowcy, a system kształcenie pozostanie bez zmian.

Kandydaci na tę uczelnię - proces rekrutacji, jak wszędzie, już się rozpoczął - od października będą studentami UO.

Połączone uczelnie stworzą środowisko 9400 studentów i prawie 800 pracowników naukowo-dydaktycznych.

Na połączeniu uczelnia zyska finansowo. Podczas rozmów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego padło nawet hasło Opole+. Nowa uczelnia otrzyma dodatkowe wsparcie w wysokości 3 proc. połączonych budżetów przez pięć lat. Rocznie do kasy powiększonego uniwersytetu wpłyną 4 mln zł. Uniwersytet będzie też korzystać z funduszy konsolidacyjnych i nowych konkursów na aparaturę badawczą. Władze resortu obiecały pod tym względem "dopieścić" Opole.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto