Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opolu zaczyna się 6. Festiwal Kultur i Języków Świata. Potrwa do końca września

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W poniedziałek w Opolu rusza kolejna edycja Festiwalu Kultur i Języków Świata. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkania autorskie, jogę w bibliotece i prelekcje.

Opolski festiwal to cykl imprez pozwalających poszerzyć wiedzę o językach, literaturach i kulturach państw różnych stron świata.

Pierwszym gościem w namiocie WBP będzie w poniedziałek, 26 września, Dionisios Sturis, polski reporter greckiego pochodzenia, autor książek „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” oraz „Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”, której drugie poszerzone wydanie ukazało się w czerwcu.

Po drugiej wojnie światowej w Polsce znalazła się liczna grupa greckich i macedońskich uchodźców, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną domową. Docierali do Polski statkami, pociągami i w bydlęcych wagonach – dorośli i dzieci oraz ranni partyzanci. Wśród przybyszów byli też dziadkowie i ojciec Dionisiosa Sturisa, reportera, który sześćdziesiąt lat później podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak przyjęła ich komunistyczna Polska. Grecy szybko się w niej zadomowili, ich społeczności powstawały w wielu miastach, także w podkarpackim Krościenku, gdzie Grecy założyli swoją spółdzielnię rolniczą. Nazwali ją „Nowe Życie”.

Potomkowie tamtych uchodźców żyją z nami do dziś. Jednak to wciąż nieznany epizod naszej powojennej historii. „Nowe życie” to czuła próba odtworzenia tamtej księgi ludzkich losów, teraz, pięć lat po pierwszym wydaniu, bogatsza o kolejne rozdziały i nowe historie, budujące nieoczekiwane połączenia między uchodźcami z końca lat czterdziestych a tymi, którzy pojawiają się u naszych granic dzisiaj, kiedy na świecie toczą się nowe wojny. Spotkanie z autorem rozpocznie się o godz. 18.

We wtorek Opole odwiedzi Jędrzej Morawiecki, autor książki „Szuga. Krajobraz po imperium”, a także codziennych propagandowych prasówek z Rosji, które publikuje na swoim profilu na Facebooku.

W środę będzie można posłuchać Ludwiki Włodek, socjolożki, reporterki, specjalistki od Azji Środkowej, autorki reportażu „Buntowniczki z Afganistanu”. Kolejnym gościem będzie Paulina Wilk, pisarka, reporterka, współtwórczyni międzynarodowego Big Book Festival, autorka książki „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”.

Ponadto w Bibliotece Obcojęzycznej WBP zaplanowano spotkania z Kacprem Lubiewskim i Pawłem Szpalą, jogę w bibliotece i minirecitale.

Biblioteka Austriacka w poniedziałek, 26 września, z okazji Europejskiego Dnia Języków organizuje teatrzyk opowieści dla dzieci, prelekcję dla młodzieży o trendach muzycznych w Niemczech i prelekcję „Jak zrozumieć Szwajcarów? O różnicach w języku niemieckim”.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Opolu zaczyna się 6. Festiwal Kultur i Języków Świata. Potrwa do końca września - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto