Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali. Jeszcze wiele kwestii do poprawy

Krzysztof Kuźmicz
Krzysztof Kuźmicz
Wideo
od 16 lat
Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych zorganizował w Pile konferencję pod tytułem „System szpitalnictwa w Polsce. Wyzwania i perspektywy”. Przedstawiciele szpitali, ale i jednostek samorządu terytorialnego debatowali o obecnym stanie opieki zdrowotnej, ale i perspektywach na przyszłość.

W Polsce funkcjonuje obecnie około 240 szpitali powiatowych. O ich stanie często mówi się wiele, ale nikt nie wie tak dobrze jaki jest ich prawdziwy obraz, jak ci, którzy na co dzień zajmują się tą działalnością, czyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i samych szpitali powiatowych. Obie grupy spotkały się w trakcie kongresu w Pile.

System ochrony zdrowia nie jest do końca stabilny. My cały czas zarządzamy zmianą, cały czas są pewne nowe akty prawne, zmienia się otoczenie ekonomiczne. Kryzys, wojna, epidemia – to są cały czas nowe doświadczenia. Chcemy o tym mówić, szukać nowych rozwiązań po to, żeby później było lepiej - powiedział Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

A zdaniem samych zainteresowanych droga do tego, by było lepiej jest jeszcze bardzo długa. Najwięcej zastrzeżeń - co dość oczywiste – mieli oni do systemu finansowego wspierania szpitali, nie tylko powiatowych.

Musimy się cały czas martwić jak przeżyć z dnia na dzień - powiedział Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich. - Ja cały czas mówię, że to jest cud, że te szpitale jeszcze nie upadają, że one jeszcze funkcjonują, bo wiele szpitali jest bardzo poważnie pod kreską. Innymi słowy, szpitale zadłużały się lecząc pacjentów. Dziś w całym tym galimatiasie długu, który szpitale posiadają jest to już około 30 miliardów, a jeszcze niedawno mówiliśmy, iż jest to 15-20 miliardów - alarmował, zaznaczając przy tym, iż propozycja jaka była przedstawiana Ministerstwu Zdrowia to oparcie systemu ochrony zdrowia w większej mierze na samorządach. Inicjatywa ta do tej pory nie spotykała się jednak z pozytywnym odzewem.

W podobnym tonie wypowiadali się inni prelegenci. Tomasz Paczkowski, wiceprezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych zwrócił uwagę także na wysokie wynagrodzenia lekarzy. Obecnie szpitale konkurują ze sobą na tym dość wąskim rynku, co sprawia, że kontrakty lekarzy są coraz wyższe i w coraz większym stopniu obciążąją budżety placówek.

Poziom kosztów wynagrodzeń stanowi powyżej 80% przychodów każdego szpitala, więc ma to niebagatelny wpływ na ich działalność - zauważył wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto