Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ratuszu powołano pełnomocnika ds. równego traktowania. Nowy referat w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Dorota Piechowicz-Witoń, pełnomocnik ds. równego traktowania, oraz Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
Dorota Piechowicz-Witoń, pełnomocnik ds. równego traktowania, oraz Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola Piotr Guzik
Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego, została powołana pełnomocnikiem ds. równego traktowania w opolskim ratuszu. W samym CDO powstaje nowy referat ds. integracji społecznej, który ma wspierać osoby z zagranicy w zapuszczaniu korzeni w Opolu.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, zaznacza, że Opole uznano niedawno za miasto mogące się pochwalić dużą otwartością na mieszkańców. - Idziemy dalej w tym kierunku, stąd dwie nowe inicjatywy - mówi.

Pierwszą jest powołanie pełnomocnika ds. równego traktowania w opolskim ratuszu. Funkcję tę objęła Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik CDO. Zachowa swoją dotychczasową funkcję w centrum.

- Nie ma u nas sygnałów o nieprawidłowościach, ale chcemy być czujni w tym względzie - stwierdza Arkadiusz Wiśniewski.

Dorota Piechowicz-Witoń zapowiada, że chciałaby powołać radę ds. równego traktowania. Oprócz tego zamierza współpracować z innymi ciałami doradczymi działającymi już przy prezydencie Opola. Zapowiada też opracowanie miejskiego przewodnika dla osób mogących doświadczać jakiejś formy dyskryminacji. - By mogły dowiedzieć się jak skorzystać z różnych form pomocy - tłumaczy.

- Drugą inicjatywą jest powołanie nowego referatu w CDO. Roboczo określamy go mianem referatu ds. integracji społecznej. Genezą jest fakt, że w ostatnim czasie do Opola przyjechało bardzo wiele osób zza wschodniej granicy kraju. Ta komórka ma im pomóc w osiedleniu się w Opolu i w korzystaniu z oferty miasta - tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski.

Prezydent Opola wskazuje, że za potrzebą powołania takiego referatu przemawiają dane z Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, który obejmuje swoim działaniem miasto i powiat opolski. - Wynika z nich, że w minionym roku z zagranicy przyjechało na ten teren około 40 tys. osób. Pracodawcy utworzyli dla cudzoziemców prawie 12 tys. miejsc pracy - wylicza.

- Ci ludzie mogą być tu tylko na chwilę. Ale mogą też chcieć ściągnąć tu swoje rodziny. I my chcemy ich do tego zachęcać, by właśnie tutaj się osiedlali. Chcemy pokazywać, że w Opolu warto mieszkać - mówi Arkadiusz Wiśniewski.

W referacie mają być zatrudnione trzy osoby, acz ratusz nie wyklucza, że będzie ich więcej. Urzędnicy liczą na to, że pracę postarają się tam znaleźć osoby, które przybyły do Opola z innego kraju i już się tu osiedliły.

- Chodzi o to, by w tym miejscu osoby z zagranicy mogły otrzymać wsparcie w temacie dostępu do edukacji, służby zdrowia, wynajmu mieszkań, legalizacji pobytu czy zatrudnienia - stwierdza Dorota Piechowicz-Witoń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W ratuszu powołano pełnomocnika ds. równego traktowania. Nowy referat w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto